„Rzecznik KE nie ma podstawy do wypowiadania się o statusie polskiego TK”

Szef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha (fot. PAP/Marcin Obara)

– Rzecznik Komisji Europejskiej niema żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego – powiedział w niedzielę zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

„Bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów”. MSZ reaguje na słowa rzecznika KE

Wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł...

zobacz więcej

Minister Mucha odniósł się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda, który oświadczył, że KE nie ma wątpliwości, co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

– (To - red) absolutnie niedopuszczalna wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej – ocenił Mucha w telewizji Polsat News.

– To nie jest stanowisko Komisji Europejskiej, to jest wypowiedź rzecznika, który nie niema żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił.

W ocenie zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, „słuszną decyzję podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wzywając przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce”.

– Nie może być tak, że rzecznik Komisji Europejskiej, urzędnik, będzie komentował rozwiązania ustrojowe przyjęte w konstytucji z 1997 r. Tego rodzaju działanie jest niedopuszczalne – stwierdził Mucha.

W związku z wypowiedzią Wiganda, w sobotę do MSZ został wezwany w trybie pilnym szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

– Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika KE jako całkowicie niedopuszczalną – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z Prawdą.

źródło:
Zobacz więcej