Megxit. Królowa awansowała księcia Williama w strukturach kościelnych

Książę William jest drugi w kolejce do brytyjskiego tronu (fot. PAP/EPA/LYNNE CAMERON)

Królowa Elżbieta II wyznaczyła księciu Williamowi nowe zadanie. Będzie odpowiadać za relacje monarchii z Kościołem Szkocji. Media wskazują, że to odpowiedź na kryzys związany z megxitem.

Harry „zasmucony” decyzją królowej

Brytyjski książę Harry powiedział w niedzielę, że konieczność rezygnacji z obowiązków członka rodziny królewskiej, co zostało uzgodnione z królową...

zobacz więcej

Pałac Kensington ogłosił, że William będzie nosił tytuł The Lord High Commissioner to the General Assembly of the Church of Scotland (Lord Wysoki Komisarz Generalnego Zgromadzenia Kościoła Szkocji). Wskazano, że wnuk królowej ma być przedstawicielem korony i wypełniać w razie potrzeby ceremonialne obowiązki i wizyty.

Media przekonują, że nominacja jest odpowiedzą na kryzys związany z decyzją księcia Harrego i księżnej Meghan, którzy oświadczyli na początku stycznia, że zamierzają prowadzić bardziej prywatne życie. Para oświadczyła, że zamierza sama się utrzymywać i ograniczyć swoją rolę w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Postanowiła też dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną.

W wydanym przez Pałac Buckingham oświadczeniu królowa Elżbieta II poinformowała, że w związku z tym nie będą już używać tytułów Ich Królewskich Wysokości (HRH) ani otrzymywać żadnych funduszy publicznych, przysługujących w związku z pełnieniem oficjalnych obowiązków. Harry przyznał, że uzgodnienia nie są rozwiązaniem, jakiego chciał, ale nie miał innego wyjścia. Podkreślił też, że to media przyczyniły się do decyzji jego i Meghan.

35-letni Harry i 38-letnia Meghan od pewnego czasu wysyłali sygnały, że niezbyt dobrze odnajdują się w roli członków rodziny królewskiej. W październiku 2019 roku ujawnili, że życie pod nieustanną obserwacją mediów jest dla nich bardzo trudne.

źródło:
Zobacz więcej