RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwszy przypadek koronawirusa w Kanadzie

Pięćdziesięciolatek w minioną środę przyleciał z Chin do Toronto (fot. tvp.info)

W Toronto, największym mieście Kanady, odnotowano pierwszy, wstępnie potwierdzony, przypadek osoby zakażonej koronawirusem – poinformowali w sobotę przedstawiciele rządu i publicznej służby zdrowia prowincji Ontario.

Studenci powracający z Chin są na obserwacji w szpitalu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w nocy z soboty na niedzielę, że grupa studentów, którzy przez Dubaj przylecieli do Warszawy z Chin...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej w sobotę późnym popołudniem przekazano, że chodzi o mężczyznę, który przebywał w Wuhan w Chinach, gdzie zanotowano pierwsze przypadki koronawirusa.

Jak sprecyzował szef służby zdrowia prowincji Ontario dr David Williams, pięćdziesięciolatek podróżował z Wuhan z przesiadką w Guangzhou, a w minioną środę przyleciał do Toronto.

Już w Toronto mężczyzna poczuł się źle i jego rodzina zawiadomiła pogotowie. Sanitariusze, używając odpowiednich zabezpieczeń, przetransportowali chorego do torontońskiego szpitala Sunnybrook, gdzie jest leczony od czwartku. Przebywa w izolatce o ciśnieniu niższym niż w sąsiadujących pomieszczeniach; to jeden ze środków zapobiegających przedostaniu się koronawirusa poza izolatkę.

Jak dodał Williams, którego cytowała agencja The Canadian Press, szeroko dostępna informacja o ryzyku związanym z nowym koronawirusem pozwoliła na szybką reakcję. – Ten mężczyzna, kiedy poczuł się źle – nawet bez ostrych symptomów, ale rozumiejąc swoją odpowiedzialność – przekazał nam stosowną informację – podkreślił Williams.

Pierwsze wyniki badań laboratoryjnych lekarze otrzymali w sobotę. Chory jest obecnie w stanie stabilnym, jak informował szpital Sunnybrook na Twitterze. Mężczyzna będzie leczony objawowo przez najbliższych kilka dni. Szpital zapewnił jednocześnie, że pozostaje otwarty, a pacjenci i odwiedzający są bezpieczni.

Zgodnie z procedurami, będzie przeprowadzany dodatkowy test w National Collaborating Centre for Infectious Diseases, które mieści się w Winnipeg. Do czasu uzyskania wyników tego ostatecznego testu zarażenie koronawirusem jest traktowane jako „wstępnie potwierdzone”.

Minister zdrowia Ontario Christine Elliott zapewniła podczas sobotniej konferencji prasowej, że „przy pierwszych sygnałach, że może chodzić o koronawirusa, służba zdrowia w Toronto zastosowała procedury zapobiegające dalszym infekcjom”.

Obecnie trwa identyfikacja osób, które mogły sie zetknąć z chorym. Mężczyzna został przywieziony z lotniska do domu prywatnym samochodem, nie korzystał z transportu publicznego ani z taksówki. Bliscy i znajomi mężczyzny zostali poproszeni o pozostanie w domach. Nie jest natomiast jeszcze pewne, czy chory miał już objawy zarażenia koronawirusem podczas lotu do Kanady i czy mogło to mieć wpływ na stan zdrowia pozostałych pasażerów samolotu.

W portach lotniczych w Toronto, Montrealu i Vancouver są obecnie stosowane dodatkowe środki monitorujące w odniesieniu do pasażerów przylatujących z Chin. Jak podawała The Canadian Press, pasażerowie są pytani, czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni byli w Wuhan, jeśli tak – poddawani są badaniom lekarskim. W razie niepokojących objawów procedury przewidują natychmiastowy transport chorego do szpitala.

źródło:

Zobacz więcej