SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„Polska jak najbardziej ma prawo zwrócić się do Rosji o reparacje wojenne”

Wojciech Roszkowski skomentował wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety „Bild˝  (fot. Wikimedia Commons/Wiesław Chrzanowski)
Wojciech Roszkowski skomentował wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety „Bild˝ (fot. Wikimedia Commons/Wiesław Chrzanowski)

Polska jak najbardziej ma prawo zwrócić się do Rosji o reparacje wojenne – powiedział w sobotę historyk Wojciech Roszkowski, komentując wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety „Bild”. Prezydencki minister Wojciech Kolarski ocenił z kolei, że słowa prezesa PiS są „bardzo ważnym znakiem” dla Rosji.

Rosja może zażądać od Niemiec 3 bln euro? „Za zniszczenia i bestialstwa II wojny światowej”

Reparacji wojennych od Niemiec mogą zażądać rosyjscy deputowani. W Dumie Państwowej powstała specjalna grupa, która przygotuje raport, dotyczący...

zobacz więcej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild”, że Warszawa nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji od Rosji za zniszczenia wojenne.

Komentując te słowa w Polsat News historyk Wojciech Roszkowski wyraził opinię, że Polska „jak najbardziej” ma prawo zwrócić się do Rosji o reparacje wojenne.

– Prawo to wynika z dwóch rzeczy. Pierwsza to agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku, niczym niesprowokowana agresja, która stanowiła pogwałcenie czterech międzynarodowych umów obowiązujących wówczas Związek Sowiecki i również Polskę – przekonywał Roszkowski. W tym kontekście wskazał na Traktat Ryski z 1921 r., układ o nieagresji z 1932 r. – przedłużony w 1934 r. do 1945 r., Pakt Brianda-Kellogga oraz Konwencję Londyńską.

– Drugi element to szeroko rozumiane szkody; szkody materialne, a przede wszystkim straty ludzkie – powiedział historyk.

– W wyniku agresji sowieckiej bezpośrednio i pośrednio zginęło około miliona Polaków; (...) nie chodzi tu tylko o Katyń, ale również o deportacje obywateli II Rzeczypospolitej – podkreślił.

Jego zdaniem powinien powstać dokument wyliczający straty Polski w wyniku działań sowieckich podobny do tego, który tworzony jest pod kątem odszkodowania od Niemiec.

Grożą, apelują, manipulują. Niemcy jak ognia obawiają się tematu reparacji dla Polski

Temat wypłaty Polsce odszkodowań za zbrodnie dokonane na terenie naszego kraju podczas II wojny światowej jest dla Niemiec niezwykle niewygodny....

zobacz więcej

„Nie możemy pozwolić na fałszowanie historii”

Prezydencki minister Wojciech Kolarski dodał na antenie Polsat News, że wypowiedź Kaczyńskiego o reparacjach od Rosji jest „bardzo ważnym znakiem dla strony rosyjskiej, że Polska nie może sobie pozwolić na fałszowanie historii”. Podkreślił jednocześnie, że z perspektywy Pałacu Prezydenckiego sprawa reparacji widziana jest w kontekście polityki pamięci, polityki historycznej.

– Polityka prezydenta jest bardzo konsekwentnie prowadzona od początku kadencji - polityka upamiętniania naszych bohaterów, bohaterów naszej wolności, przypominania prawdziwej historii, historii zapomnianej i przypominania o faktach, które do dzisiaj determinują politykę światową – wskazał Kolarski.

Dodał również, że Polska mówi „jednym głosem (...) w fundamentalnych dla polskiej pamięci sprawach, a sprawa reparacji wynika właśnie ze spraw naszej pamięci”.

Nadzieja na zmiany

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odniósł się do słów Kaczyńskiego o tym, że nie sądzi, aby „nasze pokolenie jeszcze tego dożyło, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności”. – Jedno jest pewne: nasze żądania się nie przedawniają – zaznaczył prezes PiS.

Jabłoński stwierdził, że jest większym optymistą w tej sprawie niż Jarosław Kaczyński. – Myślę, że jest szansa, że tego dożyjemy, bo wbrew temu, co się często wydaje – że władza w Rosji jest niepodważalna i że ta dyktatura jest tak silna, że nigdy nie upadnie, to czasami są tylko pozory – powiedział.

Jego zdaniem „sytuacja gospodarcza Rosji pogarsza się cały czas i kryzys gospodarczy, który tam może się pojawić już wkrótce, może stać się impulsem do zmian politycznych.

– Myślę, że to jest perspektywa, o której musimy myśleć, bo to jest coś, co może się wydarzyć – dodał Jabłoński.

„Świat zna prawdę”

Jarosław Kaczyński powiedział dziennikowi „Bild”, że prezydent Rosji Władimir Putin „próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu”. Wyraził jednak przekonanie, że „świat zna prawdę”: – To Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku. To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 roku tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach.

Zapowiedział, że Warszawa nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji za zniszczenia wojenne. Pytany, czy nie należałoby skierować roszczeń również do Kremla, odparł, że Rosji i Niemiec nie można porównywać. – W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązują prawo oraz moralność. O Rosji natomiast nie da się tego powiedzieć – wskazał.

źródło:

Zobacz więcej