Raport

Epidemia koronawirusa

To pierwsze takie miejsce w Polsce. AGH otworzyła Browar Górniczo-Hutniczy

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oficjalnie otworzyła w piątek Browar Górniczo-Hutniczy. W sobotę zaś odbył się dzień otwarty Browaru. Przybyli goście mogli zwiedzić obiekt, poznać sposób jego funkcjonowanie, a także smak i jakość powstałego tam trunku. A było w czym wybierać. Posmakować można było piwa w czterech stylach: pils, pszeniczne, ale oraz dunkel.

Pijemy i produkujemy. Piwosze coraz chętniej sięgają po bezalkoholowe [INFOGRAFIKA]

W Polsce wypija się ok. 97 litrów piwa na osobę, co daje nam czwarte miejsce w Europie. Nasz kraj z 300 browarami jest czołówce producentów piwa w...

zobacz więcej

– Browar Górniczo-Hutniczy ma zupełnie odrębną od AGH osobowość prawną. To spółka z własnym zarządem – podkreślił wiceprezes spółki Damian Żurawski. Przewodniczącym rady nadzorczej Browaru Górniczo-Hutniczego jest rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Żurawski zapowiedział, że prawdopodobnie do jesieni piwo produkowane przez browar dostępne będzie tylko w jego siedzibie, i to wyłącznie przy okazji wydarzeń organizowanych w tym lokalu.

Browar Górniczo-Hutniczy, zlokalizowany w odnowionym Klubie Studio w Miasteczku Studenckim AGH, jest spółką akcyjną, w której udziały nabywali studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy uczelni, ale też osoby zainteresowane tą nietypową inicjatywą. Do tej pory ponad 500 osób wzięło udział we współtworzeniu Browaru jako akcjonariusze.

Dzięki zaawansowanej technologicznie instalacji wyszynkowej piwo zostanie dostarczone do kufla prosto z tanka, a instalacja schłodzi zawartość aż do samego ujścia w kranie wyszynkowym, gwarantując – jak zapowiadają twórcy – idealną temperaturę podania.W trakcie oficjalnego otwarcia można było zobaczyć m.in. serce browaru – 10-hektolitrową warzelnię pokrytą miedzianą otuliną oraz 10 20–hektolitrowych zbiorników cylindryczno-stożkowych. Na gości Browaru czekało prawie 10 tys. litrów gotowego produktu.

źródło:
Zobacz więcej