RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż: Poparcie dla prezydenta i premiera. „Polacy zauważyli ofensywę dyplomatyczną”

Większość Polaków pozytywnie ocenia działania prezydenta i premiera wobec rosyjskich ataków (fot.PAP/Andrzej Grygiel)

60 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania, które podjęli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki na arenie międzynarodowej po ataku informacyjnym ze strony Władimira Putina i Rosji. Przeciwnego zdania jest 29 proc.; 11 proc. nie ma w tej sprawie zdania – wynika z sondażu IBRiS.

Były izraelski dyplomata o antypolonizmie: Putin i Kac mogą stworzyć spółkę [WIDEO]

Prezydent Rosji Władimir Putin i szef izraelskiego MSZ Israel Kac mogą dzisiaj stworzyć dzisiaj spółkę antypolską – ocenił były ambasador Izraela w...

zobacz więcej

„Poparcie dla działań prezydenta i premiera zdecydowanie przekracza poparcie dla PiS i prezydenta notowane w ostatnich sondażach, co pokazuje, że polska opinia publiczna staje za swoimi przedstawicielami w momencie ataku ze strony czynników zewnętrznych. Z sondażu wynika także, że Polacy nie przyjęli perspektywy przedstawianej przez opozycję, m.in. żądań zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i negatywnej oceny naszej dyplomacji w związku z odmową udziału prezydenta Andrzeja Dudy w Światowym Forum Holocaustu organizowanym przez m.in. Wiaczesława Mosze Kantora w Jad Waszem” – podaje IBRiS.

Instytut zaznacza, że „Polacy zauważyli ofensywę dyplomatyczną podjętą przez polskie władze w związku z nieprawdziwymi i zaczepnymi wypowiedziami prezydenta Rosji”.

„W ramach tej akcji zorganizowano serię wywiadów, tekstów prasowych i działań informacyjnych podkreślających sytuację Polski w czasie II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda prezentował swoje stanowisko m.in. w Financial Times i izraelskiej telewizji publicznej KAN11. Jego przesłanie pojawiło się w ramach akcji »The Truth That Must Not Die« pojawiło się m.in. w Washington Post, Le Figaro i Die Welt. Premier Morawiecki przedstawił stanowisko Polski w Op-ed dla Politico pt. Moscow`s Holocaust revisionism, a także udzielił wywiadu m.in. BBC i CNBC. Polskie stanowisko w tej sprawie znalazło poparcie w środowisku międzynarodowym, o czym świadczą m.in. wystąpienia wiceprezydenta USA Mike Pence`a i byłego ambasadora Izraela w Polsce i przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Jad Waszem Szewacha Weissa” – wylicza IBRiS.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent Rosji stwierdził m.in., że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”.

Rosyjski komentator polityczny chwali Stalina za mord w Katyniu

Pochwałę Stalina za mord w Katyniu i zapewnienia, że po wojnie Polacy wymordowali mniejszości można było usłyszeć z ust znanego rosyjskiego...

zobacz więcej

Do słów prezydenta Rosji odniósł się wówczas premier Mateusz Morawiecki. „Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej” – napisał szef polskiego rządu w oświadczeniu, które w wielu językach zamieszczono m.in. w mediach społecznościowych.

W czwartek w Jerozolimie odbyło się V Światowe Forum Holokaustu. Podczas forum głos zabrało czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej oraz przywódca państwa sprawcy. Wystąpili: prezydent Rosji, wiceprezydent USA, prezydent Francji, brytyjski książę Karol oraz prezydent Niemiec.

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w tym wydarzeniu, ponieważ jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta.

źródło:

Zobacz więcej