RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sytuacja krytyczna w Chinach. Prezydent spotkał się z politbiurem

Zmarło 41 osób (fot.PAP/EPA/STR)

Prezydent Chin Xi Jinping odbył posiedzenie z Biurem Politycznym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin w sprawie zastosowania środków zwalczania epidemii koronawirusa – przekazała chińska telewizja państwowa, nie ujawniając więcej szczegółów.

MSZ: W Wuhan przebywa ok. 30 Polaków. Nie ma informacji o zarażonych

Około 30 Polaków przebywa obecnie na terenie Wuhan i w okolicznych miejscowościach – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Ambasada...

zobacz więcej

Według chińskich władz w wyniku zakażenia nowym koronawirusem w Państwie Środka zmarło 41 osób. Ponad 1300 osób zostało zakażonych na całym świecie, z tym, że większość przypadków odnotowano w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach.

Wirus wykryto również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, Nepalu, Malezji i we Francji. Jest wysoce prawdopodobne, że w Wielkiej Brytanii są również przypadki zakażonych. Według najnowszych informacji pierwsze cztery przypadki koronawirusa potwierdzono w dwóch miastach w Australii.

Trzej mężczyźni w wieku 53, 43 i 35 lat są w stabilnym stanie w jednym ze szpitali w Sydney. W sobotę potwierdzono, że wszyscy są nosicielami wirusa; mężczyźni wrócili z Chin na początku stycznia. Dwóch z nich przyjechało do Sydney z Wuhan, gdzie pojawił się wirus, a trzeci z Shenzhen w południowo-wschodnich Chinach.

Z kolei 50-letni obywatel Chin, który przebywał w Wuhan, leży w stabilnym stanie w Melbourne po przybyciu z ChRL 19 stycznia – podali przedstawiciele australijskiej służby zdrowia.

Nowy zidentyfikowany koronawirus może powodować zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach było śmiertelne. Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, jak jest on niebezpieczny i jak łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi.

Tymczasem firma Yum China Holdings Inc., która prowadzi restauracje KFC w Chinach, poinformowała, że tymczasowo zamknęła niektóre restauracje KFC i Pizza Hut w Wuhan w związku z wybuchem epidemii. „Będziemy nadal oceniać potrzebę dodatkowych działań i profilaktycznych środków zdrowotnych” – przekazała firma w e-mailu dostarczonym Reuterowi.

Ponadto sieć kawiarni Starbucks zamknęła wszystkie swoje punkty i zawiesiła dostawy w prowincji Hubei na tygodniowe święto Nowego Roku Księżycowego, podobnie jak McDonald's w pięciu miastach Hubei – przekazał Reuters.

źródło:

Zobacz więcej