RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa”. Prezydent o zakupach Polskiej Grupy Lotniczej

Prezydent Andrzej Duda jest zadowolony z przejęcia niemieckiego przewoźnika przez Polską Grupę Lotniczą (fot. arch. PAP/Jacek Turczyk)

Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując zakup przez Polska Grupę Lotniczą, do której należy LOT, największej niemieckiej wakacyjnej linii lotniczej Condor.

„Powstaje dojrzała grupa lotnicza. Naprawiamy błędy”. Prezes LOT o przejęciu Condora

Przejęcie przez Polską Grupę Lotniczą linii Condor oznacza dwukrotne zwiększenie skali działalności PGL, a dla LOT-u dostęp do nowych kierunków...

zobacz więcej

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że „Polska Grupa Lotnicza, do której należy LOT, przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor”.

– Awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych (...) nie jest przypadkiem. Również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne – mówił Morawiecki. Linie wakacyjne Condor to – jak podkreślił – największe tego typu linie w Niemczech.

„Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa” – ocenił tę decyzję prezydent Andrzej Duda.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Jak poinformowała w piątkowym komunikacie Polska Grupa Lotnicza, transakcja przejęcia Condora ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i „opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej”. Polska Grupa Lotnicza w 100 proc. należy do Skarbu Państwa i jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów. W skład PGL wchodzą Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT AMS, LS Airport Services.

źródło:

Zobacz więcej