RAPORT

Pogarda

Sondaż parlamentarny. Zmiana poparcia i liczby mandatów

Sondaż przeprowadzono w dniach 23 i 24 stycznia (fot.PAP/Marcin Obara)
Sondaż przeprowadzono w dniach 23 i 24 stycznia (fot.PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż pozostaje liderem poparcia, w porównaniu do wyniku wyborczego z października zdobywa dwa mandaty więcej – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Poseł Lewicy: Trzymam kciuki za Bosaka [WIDEO]

Z sondażu firmy Kantar wynika, że kandydat Konfederacji na prezydenta może liczyć tylko na 1 proc. poparcia. Wyniki badania skomentował...

zobacz więcej

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 43,5 proc. badanych, co oznaczałoby zwiększenie liczby mandatów tej partii w Sejmie, wobec wyniku uzyskanego w październikowych wyborach.

Obecnie PiS ma w poselskich ławach 235 przedstawicieli, według badania – miałby ich 237. W wyborach PiS uzyskało wynik 43,59 proc. Wobec analogicznego badania sprzed tygodnia PiS notuje spadek o 2 punkty procentowe i siedem mandatów.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,7 proc. głosów i 140 mandatów. KO zyskuje w stosunku do poprzedniego sondażu – 28,2 proc. głosów i 137 mandatów – a także wobec wyniku wyborczego z ubiegłego roku – 27,4 proc. głosów i 134 mandaty).

Podium zamyka Lewica z 11,8 proc. głosów i 44 mandatami. W poprzednim badaniu uzyskała 10,5 proc. poparcia i 37 mandatów. W wyborach parlamentarnych zdobyła 12,56 proc. głosów i 49 mandatów.

Kolejne miejsce zajęła Koalicja Polska, na którą chęć oddania głosu deklaruje 8,7 proc. badanych. Daje to 30 mandatów. Wobec poprzedniego badania jest to wzrost o 10 mandatów.

Próg wyborczy przekracza też Konfederacja. Ugrupowanie uzyskało 5,9 proc. głosów i 8 mandatów, w badaniu sprzed trzech tygodni 6,4 proc. głosów, czyli 12 mandatów. Obecnie ugrupowanie ma 11 posłów.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1027 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 64 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej