RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szokujące odkrycie. Rekiny, które wychodzą na brzeg

Odkryte na Milne Bay rekiny nie biegają po lądzie, a jedynie powoli się czołgają (fot. REUTERS/Tim Wimborne)

W kategorii „najgorsze filmy o rekinach” zdecydowanie wygrywają obrazy z cyklu „Rekinado”, które opowiadają o oceanicznych drapieżnikach, biegających po lądzie. Ale to, co wydawało się wymysłem szalonych scenarzystów, okazuje się być prawdą. Naukowcy właśnie potwierdzili, że istnieją rekiny, które mogą wychodzić na ląd. Najbardziej zagrożone ich atakiem są mięczaki.

Tragedia u brzegów prywatnej wyspy. Rekiny zaatakowały studentkę

Tragicznie zakończyły się wakacje 21-letniej studentki z Kalifornii. Kobieta nurkowała na Bahamach, kiedy zaatakowały ją trzy rekiny. Zmarła po...

zobacz więcej

Rekiny te mogą polować na lądzie dzięki temu, że wykorzystują cztery płetwy jako krótkie nogi. Odkrywcami tego fenomenu są naukowcy z uczelni University of Queensland w Australii. Przez długi czas obserwowali oni obszar Milne Bay we wschodniej Papui Nowej Gwinei i właśnie tam odkryli gatunek chodzących rekinów.

W przeciwieństwie do drapieżców z „Rekinado” odkryte na Milne Bay rekiny nie biegają po lądzie, a jedynie powoli się czołgają, używając płetw do poruszania się po rafach koralowych w trakcie odpływu. Mogą też przez chwilę pełznąć po suchym lądzie, by migrować z jednego zbiornika wodnego do drugiego.

Informacja o tym odkryciu została opublikowana w czasopiśmie „Marine and Freshwater Research”. Naukowcy uspokajają jednak scenarzystów i fantastów, że cywilizacja jest bezpieczna.

„Niewielkie, spacerujące rekiny nie stanowią zagrożenia dla ludzi” – podała w komunikacie prasowym badaczka z University of Queensland, Christine Dudgeon.

„Zdolność chodzenia na płetwach daje im przewagę nad skorupiakami i mięczakami, które są głównymi ofiarami ich ataków” – dodała. Zaznaczyła też, że jest więcej chodzących rekinów, które niebawem zostaną odkryte.źródło:

Zobacz więcej