RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik GIS: W Polsce mogą zdarzyć się przypadki osób z koronawirusem

Coraz więcej przypadków zakażeń (PAP/EPA/WU HONG)

Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar zapewnił, że Europie nie grozi „wielka epidemia koronawirusa”. – Prawdopodobne jest, że będą się pojawiać osoby podejrzane, lub zakażone tym wirusem – wskazał. W prowincji Hubei w środkowych Chinach w wyniku śmiertelnego koranowirusa zmarło już 41 osób. Trzy przypadki wirusa odnotowano we Francji.

Śmierć na pierwszej linii walk z koronawirusem

W szpitalu w chińskim mieście Wuhan, gdzie tuż przed nowym rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, zmarł 62-letni doktor. Liang Wudong od...

zobacz więcej

Jan Bondar w „Sygnałach Dnia” wyjaśnił, że wybuch koronawirusa w Chinach związany jest z tym, że państwo znajduje się w samym środku okresu grypowego. Podkreślił, że koronawirus nie jest tak groźny, jak wirus SARS, który zaatakował kilkanaście lat temu.

– To nie jest pierwszy koronawirus znany naukowcom. Mogą się zdarzyć takie przypadki w Polsce, ale nie ma powodu do paniki, nie ma przesłanek, by mówić o jakiejś epidemii – zaznaczył.

Bondar dodał, że na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego są informacje dla wyjeżdżających do Chin i powracających z Państwa Środka oraz dla personelu medycznego. Wdrożono specjalne procedury na lotniskach, a personel pokładowy samolotów jest poinformowany o koronawirusie.

Mazowiecki sanepid poinformował w tym tygodniu, że należy unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych, trzeba często dezynfekować ręce i unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami. „Ponadto podróżni z objawami zakażenia dróg oddechowych powinni zakrywać usta i noc podczas kichania” – dodał w komunikacie.

W chińskiej prowincji Hubei, w której wybuch wirus, wdrożono specjalne środki bezpieczeństwa – zakazano transportu lokalnego, miejskiego i dalekobieżnego. W Pekinie i Szanghaju obowiązuje najwyższy alert dotyczący zagrożenia zdrowotnego.

Temat koronawirusa w tym tygodniu był omawiany na spotkaniu przedstawicieli unijnych krajów w Brukseli, które zwołała Komisja Europejska. Poziom zagrożenia wirusem w UE został podniesiony z niskiego do umiarkowanego. Światowa Organizacja Zdrowia oznajmiła, że na ten moment nie uważa epidemii za zagrożenie globalne.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem są podobne do objawów grypy. Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

źródło:
Zobacz więcej