RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć na pierwszej linii walk z koronawirusem

W szpitalu w chińskim mieście Wuhan, gdzie tuż przed nowym rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, zmarł 62-letni doktor. Liang Wudong od początku zmagał się z leczeniem zarażonych pacjentów. Dotychczas wirus spowodował śmierć 41 osób – poinformowały w sobotę nad ranem czasu miejscowego władze Chin. Przypadki zachorowań potwierdzono już m.in. w Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Hongkongu, na Tajwanie, Australii i USA.

Koronawirus przyleciał do Europy. Są pierwsze przypadki zakażenia

Pierwsze zakażenia nowym koronawirusem w Europie. To trzy potwierdzone przypadki w Paryżu i w Bordeaux w południowo-zachodniej Francji –...

zobacz więcej

Zarażonych w Chinach jest już ponad 1000 osób, spośród których 57 jest w stanie krytycznym.

Wcześniej władze prowincji Hubei ze stolicą w Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, informowały o kolejnych 15 przypadkach śmiertelnych i 180 nowych zakażeniach.

Kolejnych pięć miast chińskiej prowincji Hubei zostało objętych kwarantanną w związku z epidemią śmiertelnego koronawirusa. Łącznie zakazem transportu objęto 18 miast. Ograniczenia dotyczą terenów, na których mieszka ponad 56 milionów osób.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała, że potwierdzonych jest 1287 przypadków zakażenia. W sobotę rano o pierwszym takim przypadku poinformowano w Australii, gdzie koronawirusa odkryto na przedmieściach Melbourne u obywatela chińskiego, który przyleciał tam 19 stycznia z Kantonu.

– Należy podkreślić, że społeczność nie ma powodu do niepokoju – powiedziała australijska minister zdrowia Jenny Mikakos. Zaznaczyła, że pacjent jest odizolowany i przechodzi leczenie, a na tym etapie nie ma żadnych dalszych podejrzeń.

Wirus dotarł do Francji

W piątek trzy zakażenia koronawirusem stwierdzono we Francji i są to pierwsze przypadki tego wirusa w Europie. Francuska minister zdrowia Agnes Buzyn powiedziała, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u pochodzącego z Chin 48-letniego mieszkańca Bordeaux, który niedawno ze względów zawodowych był w Wuhan i w środę wrócił do Francji. Obecnie jego stan oceniany jest jako „dobry”.

Drugi pacjent również podróżował do Chin, ale minister nie podała na jego temat żadnych dodatkowych informacji, poza tym, że jest on leczony w izolacji w paryskim szpitalu. Na temat trzeciego też nie ma na razie szczegółowych informacji, prawdopodobnie jest to krewny jednej z dwóch osób, u której wcześniej stwierdzono koronawirusa.

Także w piątek Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem z Wuhan; 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zarażone koronawirusem.

Do tej pory wszystkie 41 potwierdzone zgony miały miejsce w Chinach, ale wirus wykryto również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie i Nepalu. Jest wysoce prawdopodobne, że w Wielkiej Brytanii są również przypadki zakażonych.

Ludzie padają na ulicach. Wstrząsające nagrania z Wuhan [WIDEO]

Na filmikach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ciała leżące na chodnikach i chorych w szpitalach. Autorzy twierdzą, że materiał...

zobacz więcej

W 13 miastach prowincji Hubei zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne. Ocenia się, że wprowadzone przez władze ograniczenia i blokady komunikacyjne dotknęły bezpośrednio 26 mln ludzi w tym zamieszkiwanym przez 60 mln mieszkańców regionie.

Także w Pekinie większość imprez kulturalnych jest odwołana. Dyrekcja kompleksu Zakazanego Miasta, gdzie znajduje się dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing ogłosiła w piątek, że w sobotę i w niedzielę obiekt będzie zamknięty dla zwiedzających. Zamknięto także odcinki Wielkiego Muru i Disneyland w Szanghaju.

Mimo iż ofiar koronawirusa w Chinach przybywa w szybkim tempie, walka tego kraju z zagrożeniem zyskała uznanie w oczach Donalda Trumpa. Prezydent USA w piątek napisał na Twitterze, że „Chiny bardzo ciężko pracują nad powstrzymaniem koronawirusa”.

„Stany Zjednoczone naprawdę doceniają ich wysiłki i przejrzystość działań. Jestem przekonany, że wszystko będzie dobrze. W imieniu narodu amerykańskiego chciałbym szczególnie podziękować prezydentowi Xi!” – oświadczył Trump.

źródło:
Zobacz więcej