RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biskupi Europy: Głośny sprzeciw wobec antysemityzmowi i manipulacji prawdą

Papież Franciszek oddał hołd zmarłym w obozie Auschwitz-Birkenau Le pape François a visité le camp de concentration Nazi d?Auschwitz-Birkenau 29 lipca 2016 roku (fot. Getty Images/Maurix/Gamma-Rapho)

Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w duchu słów papieża Franciszka zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu – napisało w oświadczeniu Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Apel europejskich biskupów: Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie

„Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie” – napisali biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w orędziu na zakończenie obrad w...

zobacz więcej

„Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych” – podkreślają europejscy biskupi.

Wskazują, że choć upływa 75 lat od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau „miejsce to nadal przejmuje trwogą”. Przypominają, że „był to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, założony w 1940 r. na okupowanych ziemiach polskich”.

„W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych” – podkreślili biskupi Europy.

„Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć” – wyjaśniali.

Biskupi zaznaczyli, że „Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady. To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką”.

Abp Gądecki: Europa stała się miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu

– Prawdopodobnie Europa już teraz stała się miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu – powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki....

zobacz więcej

„Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo” – wskazała w oświadczeniu Rada Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomniano, że były obóz Auschwitz-Birkenau odwiedzają corocznie setki tysięcy osób. Wśród nich byli również trzej papieże: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Biskupi przywołali m.in. słowa papieża Franciszka wypowiedziane kilka dni temu do delegacji Centrum Szymona Wiesenthala: „Rocznica niewymownego okrucieństwa, którą ludzkość odkryła 75 lat temu, wzywa nas do zatrzymania się, aby zamilknąć i powrócić do pamięci. Potrzebujemy tego, aby nie stać się obojętnymi”.

Biskupi zaapelowali też, aby 27 stycznia o godzinie 15.00, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady, z wszystkich narodowości i wyznań i za ich bliskich.

„Niech nasza modlitwa pogłębi pojednanie i braterstwo, którego przeciwieństwem jest wrogość oraz niszczycielskie konflikty i podsycane nieporozumienia” – czytamy w oświadczeniu.

W imieniu biskupów Europy oświadczenie podpisało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które tworzą: przewodniczący kard. Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) kard. Jean-Claude Hollerich.

źródło:
Zobacz więcej