RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Platforma Obywatelska wybierze przewodniczącego. Pierwsze wyniki już wieczorem

Kandydaci na przewodniczącego POj: Borys Budka (L), Tomasz Siemoniak (2P), Bartłomiej Sienkiewicz (2L) i Bogdan Zdrojewski (P); Joanna Mucha zrezygnowała z kandydowania (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Około 9,4 tys. członków Platformy Obywatelskiej będzie wybierać przewodniczącego partii. Kandydatów jest czterech: szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz i senator Bogdan Zdrojewski. Wstępne wyniki w sobotę wieczorem.

Wybory w Platformie. Niespodziewany ruch Muchy

Posłanka Joanna Mucha poinformowała, że rezygnuje z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Zaapelowała o poparcie...

zobacz więcej

Zwolennicy Borysa Budki liczą, że wybory zostaną rozstrzygnięte na jego rzecz już w pierwszej turze. Z taką argumentacją poparcia udzielili mu, składając rezygnację z kandydowania, Arłukowicz i Mucha.

Budka już 10 stycznia wystąpił na wspólnej konferencji z 45 posłami, działaczami samorządowymi i szefami regionów PO, którzy w ten sposób udzielili mu poparcia w wyborach na przewodniczącego partii. Byli wśród nich prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, szefowie regionów PO - warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, lubuskiego Waldemar Sługocki, świętokrzyskiego Artur Gierada, śląskiego Wojciech Saługa, warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, małopolskiego Aleksander Miszalski, zachodniopomorskiego Arkadiusz Marchewka. Były też posłanki Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Leszczyna, Agnieszka Pomaska, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Aleksandra Gajewska, posłowie Marcin Kiewrwiński, Jan Grabiec (rzecznik PO), Tadeusz Zwiefka, Czesław Mroczek, Sławomir Nitras, Jarosław Urbaniak, Tomasz Kostuś, Marek Sowa, Cezary Grabarczyk, Jerzy Borowczak, Robert Kropiwnicki, Kazimierz Plocke, senator Bogdan Klich.

Siemoniaka jako swojego faworyta wskazał dotychczasowy przewodniczący Grzegorz Schetyna, który na początku stycznia ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. W medialnych wypowiedziach przekonywał, że Siemoniak ma więcej doświadczenia państwowego i instytucjonalnego, będzie też bardziej skłonny rozszerzać formułę Koalicji Obywatelskiej. Zastrzegał zarazem, że każdy wybór nowego przewodniczącego będzie przez niego wspierany.

Siemoniaka poparli dotychczas m.in. szefowie sześciu regionów: Andrzej Halicki (Mazowsze), Jarosław Duda (Dolny Śląsk), Tomasz Lenz (Kujawsko-pomorskie), Sławomir Neumann (Pomorze), Robert Tyszkiewicz (Podlasie), Krzysztof Żuk (Lubelszczyzna). W piątek na wspólnej konferencji prasowej wystąpili też posłanki i byłe szefowe MEN Krystyna Szumilas i Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanki Kinga Gajewska, Marta Golbik, Ewa Kołodziej, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, posłowie Janusz Cichoń, Paweł Zalewski i Arkadiusz Myrcha. Ten ostatni, jak wynika z nieoficjalnych informacji, miałby zostać sekretarzem generalnym PO, gdyby Siemoniak wygrał.

Kandydat na szefa PO rezygnuje ze startu w partyjnych wyborach

Podjąłem decyzję o przerwaniu swojej kampanii wewnętrznej i wsparciu kandydatki na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w kampanii wyborczej –...

zobacz więcej

Na nieco mniej głosów, według opinii członków partii, mają szanse zdobyć Bogdan Zdrojewski czy Bartłomiej Sienkiewicz.

Zdrojewski wierzy jednak, że to on może znaleźć się w drugiej turze wraz z Budką. W rozmowie z PAP przekonywał, że może uzyskać duże poparcie w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i rodzimym Wrocławiu. Podkreślał, że to on jest kandydatem rzeczywistej zmiany, bo zarówno Budka, jak i Siemoniak byli wiceprzewodniczącymi przez cztery lata rządów Schetyny, ponoszą więc współodpowiedzialność za te rządy.

Pogodzony z porażką wydaje się natomiast Sienkiewicz, który nie chciał wypowiadać się o swoich szansach, a od początku deklarował, że kandydowanie jest dla niego okazją do debat o ideowej tożsamości PO i powrotu do prawdziwie liberalnych korzeni tej partii.

Wstępne wyniki w sobotę wieczorem

Głosowanie będzie przeprowadzane w 190 powiatowych komisjach wyborczych w godzinach 10-18. Nieoficjalne wyniki wyborów mają być znane już w sobotę wieczorem, około godz. 21. Mają zostać podane m.in. na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej. Oficjalne rezultaty sobotniego głosowania zostaną ogłoszone prawdopodobnie we wtorek.

Jeśli w dzisiejszym głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzyma 50 procent głosów, 8 lutego będzie druga tura, z udziałem dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepsze wyniki.

W piątek Platforma Obywatelska obchodziła 19-lecie swojego istnienia. Została założona 24 stycznia 2001 roku.

źródło:

Zobacz więcej