RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szef przedstawicielstwa KE wezwany do MSZ

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand podał w wątpliwość niezależność i prawomocność Trybunału Konstytucyjnego (fot. European Commission)

W związku z niedopuszczalną wypowiedzią rzecznika KE Christiana Wiganda, na sobotę na godz. 10.00 do MSZ został wezwany szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda – poinformował w piątek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand twierdząco odpowiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli na pytanie, czy KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik KE powiedział, że rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii. Wigand dodał, że wiceszefowa KE Viera Jourova będzie w Polsce w przyszłym tygodniu i jest gotowa na taki dialog.

Mówił też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została „poważnie podważona” i gremium to nie może wydawać już „efektywnej konstytucyjnej oceny”. Wezwał, w imieniu KE, do „przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego”.

Dopytywany, czy to oznacza, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności SN, ale ma wątpliwości – biorąc od uwagę prowadzoną wobec Polski procedurę z art. 7 unijnego traktatu – co do prawomocności TK, Wigand odpowiedział, że tak.

źródło:

Zobacz więcej