Wójcik ostrzega przed konsekwencjami uchwały sędziów SN

– Sędzia miała dwa promile alkoholu we krwi i doprowadziła do przestępstwa. W tym momencie można powiedzieć: pani sędzio, pani się nie boi. Właśnie skasowano to orzeczenie Izby Dyscyplinarnej. Można wracać do zawodu i orzekać – tak wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentował w „Gościu Wiadomości”, czwartkową uchwałę trzech Izb Sądu Najwyższego.

KRS skierowała wniosek do TK w sprawie podważania statusu sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających uznać, że...

zobacz więcej

W czwartek, na wspólnym posiedzeniu, trzy Izby Sądu Najwyższego: Karna, Cywilna i Pracy, podjęły uchwałę, w której uznano, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN, w odniesieniu do której ma zastosowanie do orzeczeń bez względu na datę ich wydania. W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro z Izby Cywilnej SN.

Wiceminister Wójcik zwrócił uwagę w piątek w TVP Info, że ID jest sądem dla sędziów, a najwięcej spraw, jakie do niej trafiło dotyczyło „pijaków za kierownicą”. – Sędzia miała dwa promile alkoholu we krwi i doprowadziła do przestępstwa. W tym momencie można powiedzieć: pani sędzio, pani się nie boi. Właśnie skasowano to orzeczenie Izby Dyscyplinarnej. Można wracać do zawodu i orzekać. To samo mogę powiedzieć do tego sędziego, który dostał 200 tys. zł łapówki i cztery samochody. Uciekł później, areszt, zdjęto mu immunitet. Panie sędzio, pan się nie boi, może pan wracać do Polski i orzekać. To nie jest żart, to wynika z tej uchwały – mówił Wójcik.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że za sprawą likwidacji IKN, ludzie pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, nie będą mogli teraz dochodzić sprawiedliwości.

źródło:
Zobacz więcej