RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzęsienie ziemi na wschodzie Turcji. Są ofiary śmiertelne

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 nawiedziło w piątek wieczorem prowincję Elazig  (fot. PAP/EPA/STR)
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 nawiedziło w piątek wieczorem prowincję Elazig (fot. PAP/EPA/STR)

Do 18 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek wieczorem wschodnią Turcję - poinformowały miejscowe władze. Trzęsienie miało magnitudę 6,8, a jego epicentrum znajdowało się w prowincji Elazig, ok. 550 km na wschód od Ankary.

Trzęsienie ziemi w Iranie. W pobliżu elektrowni jądrowej

Trzęsienie ziemi o sile 4,7 w skali Richtera zarejestrowano w dwóch miastach na południu Iranu, w pobliżu elektrowni jądrowej Busehr. Nikt nie...

zobacz więcej

Turecki minister zdrowia Fahrettin Koca poinformował, że w Elazig zmarło 13 osób, z czego dwie na zawał serca, pięć zginęło w sąsiedniej prowincji Malatya. Z kolei minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu podał, że ratownicy szukają pod gruzami 30 osób, a 553 osoby są ranne, w tym 11 jest w stanie ciężkim.

Po głównym trzęsieniu, które odczuwalne było w sąsiednich krajach – Syrii, Gruzji, Armenii i Libanie, nastąpiło ponad 30 wstrząsów wtórnych.

– Mamy nadzieję, że nie będzie już kolejnych ofiar – powiedział turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że zostaną podjęte „wszelkie niezbędne środki”, aby pomóc obszarom dotkniętym trzęsieniem i że wysłał tam kilku ministrów. „Wszystkie nasze instytucje, w tym AFAD (rządowa agencja ds. katastrof) i Czerwony Półksiężyc, wspierają naszych ludzi” - napisał na Twitterze.

Na miejsce tragedii wysłano ponad 400 zespołów ratowników, którzy przeszukują zawalone i spalone budynki w poszukiwaniu żywych osób. – Przygotowujemy się do wysłania kolejnych zespołów w razie potrzeby – zapewnił Recep Salci z Tureckiego Stowarzyszenia Poszukiwania i Ratownictwa (AKUT). Główne tureckie firmy telekomunikacyjne ogłosiły, że zapewnią mieszkańcom dotkniętych obszarów bezpłatne usługi telefoniczne i internetowe.

Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu ocenił trzęsienie ziemi jako wydarzenie na „poziomie 3” zgodnie z planem reagowania kryzysowego w tym kraju. Oznacza to, że obszarom dotkniętym kataklizmem niezbędna jest pomoc na poziomie krajowym. Kolejny poziom oznacza, że Turcja może zwrócić się o pomoc międzynarodową.

Do trzęsienia ziemi doszło o godz. 20.55 czasu miejscowego (18.55 w Polsce). Turecka agencja zarządzania kryzysowego podała, że trzęsienie miało magnitudę 6,8. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) oszacowało jego siłę na 6,9, a tureckie centrum sejsmologiczne Kandilli - na 6,5.

W 2010 roku w trzęsieniu ziemi w prowincji Elazig zginęły 42 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Siłę wstrząsów oceniono wtedy na 6,1. Potem nastąpiło jeszcze ponad 30 wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy oszacowano na 5,5.

Ostatnie potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Turcję (7,1 w skali Richtera), miało miejsce w 2011 r. we wschodniej prowincji Van. Zginęło wówczas ponad 600 osób.

źródło:

Zobacz więcej