RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lekarz o walce z ciężką niewydolnością serca: idziemy po bandzie, łamiemy zasady fizjologii!

Choremu wszczepiono trzy przedsionkowe regulatory przepływów serca (fot. Shutterstock/sfam_photo)
Choremu wszczepiono trzy przedsionkowe regulatory przepływów serca (fot. Shutterstock/sfam_photo)

Wejherowscy kardiolodzy zastosowali innowacyjną metodę walki z ciężką niewydolnością serca. Wszczepili trzy przedsionkowe regulatory przepływów serca. – My tutaj idziemy troszeczkę po bandzie. To jest metoda, w której łamiemy pewne zasady fizjologii, aby uzyskać pewien efekt – mówił w TVP Info dr hab. n.med. Marek Szołkiewicz, ordynator Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

– Innowacyjny zabieg polega na wytworzeniu niewielkiego otworu między przedsionkami i wszczepienie tam specjalnie zaprojektowanego krążka, który ma regulować przepływ krwi – wyjaśnia dr hab. n.med. Marek Szołkiewicz, ordynator Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń.Wejherowscy kardiolodzy wszczepili regulatory u trzech pacjentów. Dla tych ludzi była to jedyna nadzieja na poprawę stanu zdrowia. Jednym z chorych jest pan Mieczysław, cierpiący na ciężką niewydolność serca. Pierwszy zawał przeszedł 8 lat temu, potem były kolejne. W poniedziałek został poddany innowacyjnemu zabiegowi.

Pierwszy w Polsce wykonano w ubiegłym roku w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad wrodzonych Serca w Gdańsku u 12-nastoletniej dziewczynki.

źródło:
Zobacz więcej