RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ludzie padają na ulicach. Wstrząsające nagrania z Wuhan [WIDEO]

Na filmikach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ciała leżące na chodnikach i chorych w szpitalach. Autorzy twierdzą, że materiał został zarejestrowany w Wuhan, chińskim mieście, gdzie pojawiły się pierwsze przypadki zachorowań po zakażeniu nieznanym dotąd koronawirusem. Autentyczność nagrań nie została potwierdzona. Tragiczne sceny wywołały dyskusję wśród internautów.

Koronawirus z Wuhan: coraz więcej zarażeń i zgonów

Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nowym typem koronawirusa w Chinach . Ogółem stwierdzono w tym już ponad 800 przypadków zarażeń. Po...

zobacz więcej

Epidemia dotyczy coraz większej liczby osób, jak wynika z kolejnych danych. Do tej pory odnotowano łącznie 830 przypadków zakażenia nowym koronawirusem, głównie w Chinach. 26 osób zmarło.

Jeden z filmików, jakie ukazały się w sieci, ukazuje mężczyznę leżącego na chodniku, któremu ratownicy medyczni – ubrani w kombinezony – mają udzielić pomocy. Niektórzy internauci wątpią jednak w wiarygodność tego wideo.

„Wydaje się, że to krew wokół jego głowy. Krew lub krwawe wymioty nie są tego symptomem, o ile się orientuję. Jest on prawdopodobnie ofiarą wypadku, a ratownicy medyczni reagują na każde wezwania” – napisał jeden z internautów.

Ktoś inny pyta, „czy to prawdziwy materiał filmowy? Czy to inna sytuacja?” I dodaje: „To jest straszne”.

Na Twitterze pojawiło się też wideo autorstwa osoby podającej się za pielęgniarza w szpitalu Czerwonego Krzyża w Wuhan. Widać na nim chore osoby leżące na łóżkach oraz pacjentów czekających na pomoc medyczną. Według autora filmiku na szpitalnym korytarzu znajdują się trzy ciała, którymi nie ma się kto zająć. Osoba, która opublikowała filmik napisała, że trudno zweryfikować, czy to rzeczywiście są ciała zmarłych oraz, jaka jest dokładna data wideo.

Ktoś inny skomentował, że „sytuacja jest znacznie gorsza niż twierdził rząd. Czy otrzymają wsparcie z innych prowincji? Nie możesz po prostu zamknąć miasta i patrzeć, jak ludzie umierają... Jeśli nie radzisz sobie z tym właściwie teraz, obawiam się kolejnego wybuchu (epidemii) w mieście...”

Kolejne chińskie miasta wprowadzają środki bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa

Kolejne chińskie miasta wzmacniają środki ostrożności w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Władze 11-milionowego miasta Wuhan jako pierwsze...

zobacz więcej

Chiny deklarują, że wzmogły działania mające powstrzymać rozprzestrzenianie się nia niebezpiecznego koronawirusa, m.in. ogłaszając zamknięcie dla turystów kolejnych atrakcji turystycznych w tym kraju. W związku z epidemią w mieście Wuhan w ekspresowym tempie ma powstać szpital na 1000 łóżek.

Wg lokalnej gazety „Changjiang Ribao” 35 koparek i 10 spycharek przybyło na plac budowy w czwartek wieczorem; obiekt ma być gotowy do 3 lutego. „Będą to budynki prefabrykowane, więc nie tylko będą budowane szybko, ale również ich cena będzie niska” - podkreślono.

Władze Pekinu wezwały mieszkańców powracających z obszarów, na których stwierdzono występowanie wirusa, do pozostania w domu przez 14 dni – poinformował w piątek „Beijing Ribao”.

źródło:
Zobacz więcej