RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE „bardzo zaniepokojona” ostateczną decyzją Sejmu ws. ustaw sądowych

O niepokojach KE poinformował jej rzecznik Christian Wigand (fot. Shutterstock/Andrey_Kuzmin)

Komisja Europejska jest zaniepokojona ostateczną decyzją Sejmu w sprawie ustaw sądowych i sytuacją w Polsce dotyczącą praworządności – poinformował rzecznik KE Christian Wigand.

Ustawa o sądach powszechnych i SN do podpisu prezydenta

Sejm w czwartek odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną...

zobacz więcej

– Nasze stanowisko było jasne od samego początku. Wiele razy wyraziliśmy nasze obawy. W liście z 19 grudnia wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova zwróciła się do polskich władz o niekontynuowanie prac nad ustawą bez odpowiedniej konsultacji. Nadal uważnie śledzimy rozwój sytuacji i będziemy analizować ostateczny tekst aktu prawnego przyjętego wczoraj pod kątem zgodności z prawem UE – zaznaczył.

Pytany, czy polski rząd powinien dostosować się do decyzji Sądu Najwyższego, odpowiedział, że KE ma obawy co do przedstawionych przez polskie władze stanowisk w sprawie dalszych działań związanych z orzeczeniem SN. Zaznaczył też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została „poważnie podważona” i nie może on wydawać już „efektywnej konstytucyjnej oceny”.

Podkreślił, że KE „bez wahania podejmie odpowiednie środki w razie potrzeby”. Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie mogą być to środki.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Oznacza to, że nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 234 posłów PiS. Przeciwko odrzuceniu było 211 posłów z KO, Lewicy oraz PSL-Kukiz15. Dziewięciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu. Zgodnie z zapowiedzią prezydenckiego ministra Andrzeja Dery, prezydent Andrzej Duda złoży pod nią podpis.

 

źródło:

Zobacz więcej