RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska Grupa Lotnicza przejmie niemieckie linie lotnicze Condor

Polski LOT przejmie linie lotnicze Condor. Uratuje w ten sposób niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po bankructwie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook. – To dowód siły polskiej gospodarki – podsumował premier Mateusz Morawiecki. Transakcja przejęcia Condora przez Polską Grupę Lotniczą ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku.

LOT chce przejąć niemieckie linie. Ruszyły negocjacje

Polska Grupa Lotnicza, właściciel linii LOT, może przejąć niemieckiego przewoźnika turystycznego CONDOR. Ruszyły już negocjacje w tej sprawie -...

zobacz więcej

LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull.

– Ekspansja LOT-u napawa nas dumą – powiedział premier, ogłaszając przejęcie niemieckiej linii czarterowej.

Szef rządu podkreślił, że w ciągu czterech lat LOT zwiększył liczbę przewożonych pasażerów z 4 do prawie 11 mln. Morawiecki ocenił, że to „fenomenalny przyrost”, który udało się uzyskać dzięki rozszerzeniu rynków m. in. o te z Dalekiego Wschodu.

– LOT jest jak polska gospodarka – powiedział Morawiecki. Dodał, że choć nie jest ona największa i trzeba nad nią „popracować”, to jednak – zaznaczył – jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, a OECD stawia ją na pierwszym miejscu wśród 36 innych gospodarek tej organizacji.

Minister chciał pożyczką uratować LOT. „Donald o mało zawału serca nie dostał”

– Przychodzi ktoś tam od Donalda i mówi: parę dni temu minister skarbu podpisał i przelał gotówką 400 mln (…) do LOT-u. Czterysta baniek. Donald o...

zobacz więcej

Premier powiedział, że cieszy go ekspansja polskich firm, bo – jak mówił – na tym polega budowa oszczędności krajowych i zmniejszanie uzależnienia od zagranicy.

Od czerwca LOT ma uruchomić regularne połączenie z Warszawy do Waszyngtonu trzy razy w tygodniu. W sierpniu LOT wystartuje do San Francisco. W styczniu ruszyły bezpośrednie rejsy z Warszawy na jedno z największych lotnisk świata – Pekin-Daxing w Chinach.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 r. do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro.

Condor, który jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

W 2013 r. Donald Tusk chciał sprzedać polskiego przewoźnika. – Najwyższy czas zerwać z doktryną, że LOT to firma, którą należy ratować za wszelką cenę, niezależnie od realiów. Tylko dlatego, że nazywa się LOT i że ma piękną tradycję albo dlatego, że nacisk związków zawodowych jest tak silny, że poszczególni urzędnicy kapitulują przed tym naciskiem – mówił Tusk.

W maju 2013 roku sejm przyjął, a prezydent Komorowski podpisał ustawę otwierającą drogę do sprzedaży udziałów LOT-u. Chodziło o zlikwidowanie obowiązku posiadania przez skarb państwa 51 proc. akcji spółki.

Ówczesny wiceminister skarbu Rafał Baniak oraz prezes PLL LOT Sebastian Mikosz mówili wówczas, że decyzja sejmu umożliwi sprzedaż nawet całego pakietu akcji.

Jesienią 2018 r. Onet opublikował nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele z wypowiedziami byłego szefa PGE Krzysztofa Kiliana. – Przychodzi ktoś tam od Donalda i mówi: parę dni temu minister skarbu podpisał i przelał gotówką 400 mln (…) do LOT-u. Czterysta baniek. Donald o mało zawału serca nie dostał – mówił Kilian.

źródło:

Zobacz więcej