RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemal ćwierć miliona aplikacji. Portugalczycy chcą zostać z Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii mieszka około 400 tysięcy Portugalczyków (fot. Pixabay)
W Wielkiej Brytanii mieszka około 400 tysięcy Portugalczyków (fot. Pixabay)

Ponad 231 tys. obywateli Portugalii złożyło aplikację o status rezydenta w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazało, że przejście procedury będzie obowiązkowe po opuszczeniu przez kraj Unii Europejskiej.

Brexit uchwalony. Decyzja należy do królowej

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała, że nie...

zobacz więcej

Serwis ThePortugalNews.com podał, że tylko w grudniu 10,7 tys. Portugalczyków złożyło stosowną aplikację, podobnie jak 139,5 tys. obywateli innych krajów europejskich. Łączna liczba Europejczyków, którzy tak uczynili sięga niemal 2,6 mln.

Z raportu wynika, że dotychczas 58 proc. kandydatów otrzymało prawo stałego pobytu w Wielkiej Brytanii, a ponad 41 proc. – prawo tymczasowego pobytu. Odrzucono jedynie sześć aplikacji ze względu na brak „kwalifikacji”, co oznacza, że może chodzić m. in. o sprawców poważnych przestępstw.

Prawo stałego pobytu przyznawane jest osobom, które mieszkały w Wielkiej Brytanii przez co najmniej pięć kolejnych lat. Osoby, które nie spełniły tego wymogu, mogą liczyć na tymczasowe prawo pobytu, dopóki nie spełnią tego kryterium.

Termin składania aplikacji mija 31 grudnia tego roku. Po tym terminie osoby, które nie uregulują swojego statusu, będą traktowane jako nielegalni imigranci i będą podlegały deportacji.

Rząd ponad 10-milionowej Portugalii szacuje, że w Wielkiej Brytanii mieszka około 400 tys. obywateli tego kraju. To czwarta największa liczba obcokrajowców na wyspach po Polakach, Rumunach i Włochach.

źródło:
Zobacz więcej