RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier wnioskuje do TK o zbadanie przepisów zastosowanych do wydania uchwały SN

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucynego wniosek o zbadanie z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego – poinformował w czasie konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, TK jest jedynym konstytucyjnym organem uprawnionym do rozstrzygnięcia tej kwestii.

Minister Woś o uchwale SN: „Uchwała” Sądu Najwyższego nie jest uchwałą

„Uchwała” Sądu Najwyższego nie jest uchwałą; to było spotkanie sędziów z efektem w postaci dokumentu, który nazywają uchwałą – skomentował Michał...

zobacz więcej

W czwartek na wspólnym posiedzeniu trzy Izby Sądu Najwyższego zdecydowały m. in. o tym, że sędziowie wyłonieni przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa nie powinni orzekać.

Piotr Müller przekazał w piątek na konferencji prasowej w KPRM, że wniosek premiera Mateusza Morawieckiego do TK „ma na celu zbadanie przez jedyny konstytucyjny organ do tego uprawniony, czy przepisy, które zastosował wczoraj SN mogą być stosowane w tego typu sytuacjach”, a także „czy status sędziów powołanych przez prezydenta RP ma status rozstrzygający”.

Szef rządu zwrócił się również o to, by Trybunał rozpatrzył tę sprawę w pełnym składzie i trybie przyśpieszonym – najszybszym, jaki jest możliwy.

– Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do tego, aby tworzyć treść obowiązujących w Polsce przepisów prawa – to kompetencja zastrzeżona dla Sejmu i Senatu oraz dla organów wykonawczych, jeżeli oczywiście otrzymają stosowne upoważnienie w ustawie. Ponadto Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do uchylania obowiązujących w Polsce przepisów ustaw – ta kompetencja jest zastrzeżona dla Trybunału Konstytucyjnego – mówił Müller.

Czego się boją przeciwnicy Izby Dyscyplinarnej SN? Sprawdziliśmy, jakie sprawy bada

Niektóre środowiska sędziowskie, politycy opozycji oraz media twierdzą, że w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – nie uznawanej przez nich za...

zobacz więcej

Odpowiadając na pytanie, czy sędziowie wybrani przez nową KRS powinni wstrzymać się od orzekania, rzecznik rządu wskazał również, że „Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do tego, aby decydować o tym, czy ktoś jest sędzią, czy nie”.

– Prerogatywy w tym zakresie ma prezydent powołując konkretnego sędziego do sprawowania urzędu. W naszym przekonaniu i ten wniosek będzie zawierał taką tezę, ci sędziowie cały czas są sędziami RP, ponieważ zostali powołani zgodnie z prawem i powinni dalej orzekać – powiedział Müller.

Jak dodał, uchwała trzech Izb wprowadza „ogromny chaos na niespotykaną do tej pory skalę”. – W związku z tym pan premier uznał za stosowne, aby to Trybunał Konstytucyjny ostatecznie rozstrzygnął jakiekolwiek wątpliwości prawne, które pojawiły się w związku z wczorajszą uchwałą – powiedział rzecznik rządu.

Piotr Müller był przez dziennikarzy pytany również o to, kto ma zajmować się postępowaniami dyscyplinarnymi, skoro według Sądu Najwyższego Izba Dyscyplinarna SN formalnie nie istnieje.

Odpowiedział, że rozstrzygnięcie ws. postępowania dyscyplinarnego wydaje właściwa izba sądu, „w tym zakresie Izba Dyscyplinarna, która w naszym przekonaniu dalej funkcjonuje i może pełnić swoje funkcje”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej