Raport

Epidemia koronawirusa

Schetyna liczy na ostrą reakcję wobec polskich władz

„Nie idę na polityczną emeryturę” (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Nie wiem, jak będzie reagował rząd i prezydent. Wiem, jak będzie reagowała UE i USA. Demolowanie systemu prawnego i trójpodziału władzy w tak ordynarny sposób będzie miało konsekwencje – mówił w radiu ZET lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Ziobro: Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa

Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tzw. uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych. To jest interpretacja jedyna...

zobacz więcej

Izby Sądu Najwyższego – Karna, Cywilna i Pracy – na wniosek I Prezes SN przyjęły uchwałę, w której jednoznacznie stwierdziły, że osoby rekomendowane przez nową KRS nie są sędziami w rozumieniu konstytucji i prawa unijnego.

Grzegorz Schetyna został poproszony o skomentowanie uchwały dotyczącej udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS.

– Panuje totalny chaos. Widać, że będziemy żyć równolegle w kilku rzeczywistościach. Nie wiadomo, czy sędziowie orzekający wybrani przez nowy KRS mają do tego prawo, czy też nie – powiedział Schetyna.

Dodał, że w „normalnym kraju” uchwała Sądu Najwyższego zostałaby przyjęta. – W normalnym kraju, w normalny sposób taka decyzja trzech połączonych izb Sądu Najwyższego zostałaby przyjęta do analizy, namysłu. Tu mieliśmy konferencję w Sejmie przy schodach, gdzie Ziobro powiedział, że nie przyjmuje tego do wiadomości – powiedział Schetyna.

Zapytany o reakcje Zbigniewa Ziobry, powiedział: „Jeśli ktoś chce traktować politykę normalnie, trudno mu takie zachowanie ocenić. Wydawałoby się, że ta reakcja powinna być przynajmniej racjonalna i przemyślana, a taka nie była” – powiedział.

– Jest pytanie o prezydenta Dudę i jak zareaguje na przyjętą wczoraj ustawę. Ona kompletnie demoluje niezawisłość sędziów i niezależność sądów. Jest bardzo poważny kryzys i to trzeba sobie powiedzieć – dodał.

– Nie wiem jak będzie reagował rząd i prezydent. Wiem jak będzie reagowała UE i USA. Spodziewam się twardego kursu przeciwko tej polityce. Ci, którzy podejmują takie decyzje – Ministerstwo Sprawiedliwości i rząd – muszą się liczyć z tym, że to będzie miało także skutki finansowe w UE. Demolowanie systemu prawnego i trójpodziału władzy w tak ordynarny sposób będzie miało konsekwencje – podsumował.

Zapytany o swoją przyszłość Grzegorz Schetyna stwierdził, że na pewno nie będzie honorowym przewodniczącym, jednocześnie dodał, że nie idzie na polityczną emeryturę.

źródło:
Zobacz więcej