RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Szczerski: Decyzja SN ma się tak do rzeczywistości, jak obraz Salvadore Dali do tego, co widzimy za oknem

– Decyzja SN ma się tak do rzeczywistości, jak obraz Salvadore Dali do tego, co widzimy za oknem. Najbardziej smutne jest waśnie to, że przedmiotem decyzji, które podejmuje SN, jest skuteczne egzekwowanie odpowiedzialności od sędziów – powiedział Prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Profesor prawa: Nawet 60 sędziów SN nie może pozbawić sędziego prawa wykonywania zawodu

– Dlaczego ten sędzia, który wydawał dobre wyroki, a od pewnego momentu, kiedy ma wejść ta uchwała, staje się niedobrym sędzią? (…) Proszę...

zobacz więcej

Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję w sprawie uchwały Sądu Najwyższego po jej przeanalizowaniu. Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych, bo nie może ich mieć, skoro istnieje spór kompetencyjny, który musi rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny.

Krzysztof Szczerski dodał, że dla takich decyzji jak orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma podstaw prawnych.

– Poczucie tego, że stan sędz,iowski jest wyłączony z odpowiedzialności, jest czymś co powinno głęboko nas, obywateli, niepokoić – powiedział.

Sąd Najwyższy uznał, że obsada sądu będzie „nienależyta”, jeśli w składzie znajduje się osoba wyłoniona przez obecną Krajową Radę Sądownictwa. Zaznaczono, że uchwała nie działa wstecz.

Sędziowie uznali też, że orzeczenia Izby Dyscyplinarnej są wadliwe, a sędziowie wchodzący w jej skład nie powinni dalej orzekać. Co do sędziów sądów wojskowych i powszechnych wybranych przez nową KRS - ważne są wszystkie orzeczenia wydane przed dniem podjęcia uchwały Sądu Najwyższego.

Ministerstwo Sprawiedliwości w stanowisku wydanym wkrótce po podjęciu uchwały podkreśliło, że uchwała ta z mocy prawa jest nieważna i nie wywołuje skutków prawnych, gdyż została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej