RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Największe manewry od 25 lat. Amerykanie ściągają żołnierzy do Europy

Ćwiczenia potrwają od lutego do maja (fot. US Army/Staff Sgt. Roberto Di Giovine)
Ćwiczenia potrwają od lutego do maja (fot. US Army/Staff Sgt. Roberto Di Giovine)

20 tys. amerykańskich żołnierzy zostanie przerzuconych do Europy, część z nich pojawi się w Polsce w ramach manewrów „Defender 20” – informuje „Rzeczpospolita”.

Turecka agencja: wojsko USA zablokowało rosyjskim żołnierzom dostęp do pola naftowego

Siły amerykańskie zablokowały rosyjskim żołnierzom drogę do pola naftowego w północnej Syrii – podała w niedzielę turecka agencja informacyjna...

zobacz więcej

Od kilku dni amerykańscy żołnierze przygotowują się do transportu sprzętu zgromadzonego w kilku bazach wojskowych. Na statkach popłynie on do Europy. To element przygotowań do największych od 25 lat europejskich ćwiczeń z udziałem amerykańskich jednostek bazujących na co dzień za oceanem.

W manewrach „Defender 20” weźmie udział około 20 tys. żołnierzy amerykańskich, zabiorą oni z sobą do Europy 13 tys. sztuk sprzętu. Jak podaje amerykańska armia, mają do pokonania 4 tys. km. Ćwiczenia potrwają od lutego do maja. Do Europy przerzucone zostaną jednostki pancerne, lotnicze, powietrznodesantowe, medyczne, łączności.

Z amerykańskich źródeł wynika, że wyposażenie zostanie załadowane na statki w kilku portach, a ich wyładunek nastąpi m. in. w belgijskiej Antwerpii, holenderskim Vlissingen, niemieckim Bremerhaven i estońskim Paldiski. Z informacji, które podaje Bundeswehra, wynika, że żołnierze i sprzęt przybywający statkami i samolotami skorzystają z 14 lokalizacji portów i lotnisk.

Celem manewrów jest „ukazanie zdolności szybkiego przemieszczania dużych amerykańskich jednostek wojskowych w celu wsparcia NATO i reakcji na jakąkolwiek sytuację kryzysową”.

W ćwiczeniu wesprze ich dodatkowo kilkanaście tysięcy żołnierzy państw, które przyjmą transporty wojskowe m.in. z Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy i Estonii. Duża część ćwiczenia odbędzie się na terenie Polski, a jego kluczowym elementem będzie przerzut wojska drogą kolejową i drogową. To oznacza, że na przełomie kwietnia i maja na drogach pojawią się wojskowe konwoje.

Dziennik podał, że w manewrach planowany jest udział ponad 2 tys. żołnierzy z Polski, m.in. z 12. Brygady Zmechanizowanej, 9. Brygady Kawalerii Pancernej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej