RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dla Putina najważniejsze jest utrzymanie władzy, stąd antypolska kampania”

Półtora miliona obywateli Izraela, którzy są rosyjskimi Żydami zostało wychowanych w duchu sowieckiej nienawiści do Polski – przypomina historyk (fot. Reuters/Sputnik Photo Agency)

„Najważniejszym elementem dla Putina jest po prostu utrzymanie władzy. Obecna antypolska kampania propagandowa służy odwróceniu uwagi rosyjskiej opinii publicznej od kłopotów wewnętrznych samej Rosji” – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” prof. Andrzej Nowak, historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Putin zapowiada w Jerozolimie walkę o pamięć o bohaterach. Walkę przeciw komu?

Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy i przedstawiciele wielu innych narodowości byli uznawani przez nazistów za podludzi; narody słowiańskie...

zobacz więcej

W ocenie prof. Nowaka „Rosja wykorzystuje swoją silniejszą pozycję w regionie, w którym zmniejszyła się obecność USA, ale wykorzystuje też inny niekorzystny dla nas czynnik wewnętrzny: 1,5 mln obywateli Izraela, którzy są rosyjskimi Żydami, wychowanymi w duchu sowieckiej nienawiści do Polski, połączonej ze stereotypem Polski jako siedliska antysemityzmu”.

„To jest ogromny elektorat, w tej chwili decydujący w polityce izraelskiej, w którym bardzo łatwo odwołać się do ślepej, niewrażliwej na fakty nienawiści do Polski” – podkreślił Nowak.

Według historyka „wspomniany czynnik polityki wewnętrznej Izraela i konieczność odwoływania się do elektoratu Żydów rosyjskich sprawia, że trudniej będzie utrzymać kurs, w ramach którego Polska i Izrael będą współpracowały jako ważni sojusznicy Stanów Zjednoczonych”.

Nowak zwrócił uwagę, że „to wpływa na grę amerykańską i znacząco osłabia pozycję Polski, dla której partnerstwo polityczne z Izraelem jest bardzo ważne”.

„Nie jest to dobre też dla Stanów Zjednoczonych, które nie mają zbyt wielu sojuszników w Europie. Rosyjska gra osłabia zatem geopolityczny trójkąt: Stany Zjednoczone-Izrael-Polska” – ocenił.

źródło:

Zobacz więcej