RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brexit na 1 lutego: porozumienie szefów Rady i Komisji Europejskiej

Zjednoczone Królestwo ma się znaleźć poza Unią w sobotę, 1 lutego (fot. Reuters/Yves Herman)

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpiszą porozumienie dotyczące brexitu. 23 stycznia krok na drodze do zatwierdzenia umowy określającej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii zrobił Parlament Europejski. Komisja Spraw Konstytucyjnych zarekomendowała europosłom zgodę na porozumienie.

Brexit uchwalony. Decyzja należy do królowej

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała, że nie...

zobacz więcej

Europosłowie z komisji spraw konstytucyjnych przeważającą większością głosów zarekomendowali poparcie umowy, choć wyrażali żal z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

– Uważam, że to smutny moment. Nie chodzi o głosowanie za brexitem czy przeciw, bo wtedy apelowałbym o odrzucenie umowy. Ale nie taki mamy wybór. Stoimy przed wyborem, czy będziemy mieć uporządkowany brexit, czy też nieuporządkowany – powiedział koordynator Parlamentu Europejskiego do spraw brexitu Guy Verhofstadt.

Głosowanie na sesji plenarnej Europarlamentu odbędzie się 29 stycznia. Trzy dni później, 1 lutego, Wielka Brytania będzie już poza Unią.

Umowa dotycząca warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii gwarantuje m. in. prawa Europejczyków po brexicie, w tym prawie miliona Polaków na Wyspach. Są też zobowiązania finansowe Londynu do wpłat do unijnego budżetu.

Wynegocjowano również zapisy gwarantujące, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Granica została przeniesiona na morze, a kontrole celne będą się odbywały w portach brytyjskich.

źródło:
Zobacz więcej