RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Donald Trump przedstawi amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu

To projekt korzystny także dla Palestyńczyków – zapewnia amerykański przywódca (fot. Reuters/Leah Millis)

Prezydent Donald Trump ma w najbliższych dniach przedstawić pokojowy plan dla Bliskiego Wschodu, nad którym Biały Dom pracował od kilku miesięcy. 28 stycznia ma rozmawiać o tym z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i jego kontrkandydatem w najbliższych wyborach – Bennym Gantzem.

RB ONZ: Rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego coraz bardziej odległe

Pogorszenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego czyni coraz mniej realnym rozwiązanie dwupaństwowe – wskazał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ...

zobacz więcej

Prezydent USA ma ujawnić pokojowy plan dla Bliskiego Wschodu po 26 stycznia. Ale najprawdopodobniej nastąpi to przed planowaną na 28 stycznia wizytą w Waszyngtonie izraelskich polityków. Jak poinformował przebywający w Jerozolimie wiceprezydent Mike Pence, podczas spotkania z Donaldem Trumpem zostaną omówione najważniejsze problemy regionu, ale też sposoby na zaprowadzenie pokoju w Ziemi Świętej.

Amerykański przywódca będzie chciał rozmawiać o planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu, nad którym prace zostały zakończone w zeszłym roku, ale do tej pory ze względu na trudną sytuację polityczną w Izraelu jego treść trzymano w tajemnicy.

Zdaniem Trumpa plan jest dobry, jednak będzie jeszcze konsultowany ze stroną palestyńską. Prezydent przyznał, że może się on nie spodobać Palestyńczykom, ale podkreślił, że jest dla nich korzystny.

Wszystko to dzieje się w ważnym politycznie momencie. 2 marca czekają Izrael trzecie w ciągu roku wybory parlamentarne. Do tej pory nie udało się utworzyć nowego rządu.

źródło:
Zobacz więcej