RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Czy Auschwitz to był jakiś festyn?”. Ocaleni ubolewają nad formułą Forum Holokaustu

W Forum udział wzięło sześć razy więcej polityków niż ocalonych (fot. Reuters/POOL)
W Forum udział wzięło sześć razy więcej polityków niż ocalonych (fot. Reuters/POOL)

Do uczestnictwa w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie zaproszono aż sześciokrotnie więcej polityków niż ocalonych, którzy przeżyli Holokaust – zwróciła uwagę w swych doniesieniach z Jerozolimy hiszpańska agencja EFE. Na 700 zaproszonych aż 600 to politycy.

Mike Pence mówił o niszczeniu polskiej kultury. „Pamiętamy o bohaterach nieżydowskiego pochodzenia, ratujących tysiące osób”

Planując zniszczenie istnienie kultury polskiej naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy. (…) Pamiętamy też o bohaterach nieżydowskiego...

zobacz więcej

EFE pisze z uznaniem o geście delegacji ukraińskiej, która, podobnie jak wielu izraelskich ministrów, odstąpiła ocalonym swe miejsca na sali Warszawskiego Getta w Instytucie Jad Waszem, gdzie odbywało się V Światowe Forum Holokaustu.

Przypomina, że Forum ma miejsce „w kraju, w którym mieszka ponad 200 tys. osób będących ofiarami nazistowskich prześladowań”.

EFE cytuje wypowiedzi Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy wyrażają ubolewanie wobec faktu, że na sali obrad było tak mało miejsca dla ofiar Szoah.

– Co się dzieje z tymi obchodami? Czy Auschwitz to był jakiś festyn? Na pierwszym miejscu powinni byli się zatroszczyć o tych, którzy przeżyli! – oburzał się 86-letni mieszkaniec Hajfy Tamar Liwni.

Według założonej w 2007 r. izraelskiej organizacji charytatywnej „Aviv for Holocaust Survivors”, której oświadczenie cytuje EFE, „mimo wysiłków na rzecz pełniejszej integracji co czwarty mieszkaniec Izraela, który przeżył Holokaust, żyje dziś poniżej granicy ubóstwa”. Statutowym celem fundacji jest właśnie pomoc tym osobom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej