RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inwazja skorpionów. Rośnie liczba ukąszeń i zgonów

Liczba ukąszeń i zgonów wzrosła dwunastokrotnie w ciągu ostatnich 18 lat (fot. Reuters/Antara Foto Agency)

12-milionowe Sao Paulo, sześciomilionowa dawna stolica Rio de Janeiro i kilka innych największych miast Brazylii stały się celem wielkiej inwazji skorpionów. Liczba ukąszeń i zgonów spowodowanych jadem tego zwierzęcia wzrosła dwunastokrotnie w ciągu ostatnich 18 lat.

Najstarszy lądowy skorpion ma 437 milionów lat

Naukowcy twierdzą, że zwierzę, które pierwsze wyszło z wody na ląd to skorpion. Zbadano skamielinę skorpiona, żyjącego 437 milionów lat temu. Miał...

zobacz więcej

„Całe Sao Paulo walczy z ofensywą tych jadowitych stworzeń” – ostrzegł w czwartek Instytut Butantan w tym mieście, który pracuje nad udoskonaleniem szczepionki przeciwko jadowi skorpiona.

Brazylijscy eksperci przypisują dwunastokrotny wzrost liczby ukąszeń i przypadków zgonów wśród ludności brazylijskich miast w latach 2000-2018 od jadu skorpiona „żywiołowej ekspansji” wielkich miast. Chodzi o budowę nowych domów i osiedli mieszkalnych na terenach podmiejskich nieprzygotowanych do tego rodzaju zabudowy. Sprzyja to inwazji karaluchów, pająków i koników polnych, które stanowią główny pokarm skorpionów.

W 2018 r. zanotowano w miastach Brazylii ponad 156 tys. przypadków ukąszeń człowieka przez skorpiona i 94 zgony w ich następstwie, tj. przeszło sześciokrotnie więcej niż w roku 2000.

Spośród wielu gatunków skorpionów jedynie cztery stanowią ze względu na swój jad zagrożenie dla życia człowieka. Są to brunatny skorpion tityus bahiensis, czarny skorpion tityus obscurus występujący na terenach Amazonii, żółty tityus stigmurus żyjący w północno-wschodniej Brazylii i żółty tityus serrulatus.

Na szczęście, jak zapewniają brazylijscy lekarze specjaliści, ukąszenia skorpiona choć bardzo bolesne, w 95 proc. przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka.

źródło:

Zobacz więcej