Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Sztuczna inteligencja rozpozna rysy i przywróci twarze na niewyraźnych zdjęciach

Nie po raz pierwszy naukowcy próbują wykorzystać sztuczną inteligencję do korekcji nieudanych zdjęć (fot. Shutterstock/Roman Samborskyi)

Naukowcy opracowali model AI, który rozpoznaje ludzkie rysy i który podczas obróbki zdjęć pomoże zrekonstruować twarze na rozmazanych fotografiach np. zrobionych w ruchu – informuje portal VentureBeat.

Amerykański naukowiec odkrył prawdę o UFO

Michael P. Masters, doktor antropologii z Montany, specjalizujący się w anatomii ewolucyjnej człowieka, archeologii i biomedycynie, twierdzi, że...

zobacz więcej

Rozpoznająca na zdjęciach ludzkie twarze sztuczna inteligencja to efekt współpracy zespołów naukowców z Instytutu ds. Sztucznej Inteligencji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Instytutu Technologii w Pekinie i amerykańskiego uniwersytetu Stony Brook. Opracowany przez badaczy model AI potrafi rozpoznawać ludzkie twarze i przywracać wizerunek sfotografowanych osób nawet z bardzo niewyraźnych zdjęć, np. zrobionych podczas szybkiej jazdy na rowerze czy w trakcie meczu hokeja.

W celu „wytrenowania” modelu AI do rozpoznawania ludzi, naukowcy kompilowali zestawy danych, w tym m.in. pary zdjęć – z rozmytym obrazem oraz bardzo ostrych i wyraźnych. W efekcie sztuczna inteligencja uczyła się rozpoznawać ludzkie twarze na niewyraźnym obrazie i wydobywać je z tła.

– Dzięki kompleksowemu połączeniu funkcji wyostrzania obrazu i rozpoznawania twarzy, nasz model jest w stanie zrekonstruować obraz wraz z wyraźną strukturą i detalami oraz wyodrębnić je z rozmytego tła – napisał jeden ze współautorów badań.

Nie po raz pierwszy naukowcy próbują wykorzystać sztuczną inteligencję do korekcji nieudanych zdjęć. Firma Nvidia, Instytut Technologiczny w Massachusetts (MIT) i Uniwersytet w Aalto wspólnie zaproponowali model sztucznej inteligencji do usuwania tzw. szumu cyfrowego przy wykonywaniu zdjęć (przypadkowo umiejscowionych zmian koloru lub jasności pikseli).

Z kolei chiński producent smartfonów Xiaomi zaprojektował model, który przywraca szczegóły i poprawia kolory na słabo naświetlonych zdjęciach. Również firmy takie jak Google czy Apple używają AI do wyostrzania obrazów i poprawiania kolorów.

źródło:

Zobacz więcej