RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Profesor prawa: Nawet 60 sędziów SN nie może pozbawić sędziego prawa wykonywania zawodu

– Dlaczego ten sędzia, który wydawał dobre wyroki, a od pewnego momentu, kiedy ma wejść ta uchwała, staje się niedobrym sędzią? (…) Proszę skierować to pytanie do setek sędziów, którzy zostali powołani w nowym trybie – powiedziała prof. Genowefa Grabowska. Profesor nauk prawnych komentowała dzisiejszą uchwałę trzech Izb SN, w której zakwestionowano wybór sędziów wyłonionych przez KRS. Grabowska nie sądzi, by uchwała miała realny wpływ na ich pozycję.

Uchwała trzech izb SN o „nienależytej obsadzie sądu”

„Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wyłoniona na sędziego przez KRS w obecnym składzie” – głosi...

zobacz więcej

Jak zaznaczyła Grabowska, uchwałę podjął nie cały SN, a trzy Izby, mimo że sąd ten podejmuje wiele uchwał w składzie pełnym. Sędzia retorycznie zapytała, czy uchwała była potrzebna, „skoro nie posunęliśmy się ani o krok naprzód w rozwiązaniu konfliktu”.

– Jeśli byśmy popatrzyli, co daje to obywatelowi, to słuchając uchwały mam pewne rozdwojenie jaźni. Dlaczego ten sędzia, który wydawał dobre wyroki, a od pewnego momentu, kiedy ma wejść ta uchwała, staje się niedobrym sędzią? Ten sam człowiek, tak samo powołany, w ten sam sposób i na podstawie tego samego prawa mianowany, nagle staje się niedobry – powiedziała.

Jej zdaniem, „jest to niezrozumiałe i chyba nie da się tego wytłumaczyć nie tylko opinii publicznej”.

– Proszę skierować to pytanie do setek sędziów, którzy zostali powołani w nowym trybie. Proszę i wytłumaczyć, że to, co robili do tej pory było dobre, ale od dzisiaj przestają być sędziami i są niedobrzy – powiedziała Grabowska.

– Nie sądzę, by ta uchwała miała realny wpływ na pozycję sędziów, którzy zostali powołani w nowym systemie. Nawet w wyroku TSUE, na który dziś się tak chętnie w SN powoływano, jest wyraźne stwierdzenie, że prerogatyw prezydenta się nie kwestionuje. Sędzia raz powołany jest sędzią na życie, tak jak profesora wyższej uczelni nie pozbawia się tytułu – chyba że wyrokiem sądowym. Podobnie sędzia korzystający z prerogatywy prezydenta jest sędzią na całe życie i uchwała nawet 60 sędziów SN nie może pozbawić tego człowieka prawa do wykonywania zawodu. Taki sędzia byłby praktycznie sparaliżowany, nie mógłby orzekać – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej