Jest akt oskarżenia wobec brata Elżbiety Bieńkowskiej. Grozi mu 15 lat więzienia

Wśród oskarżonych jest m.in. brat Elżbiety Bieńkowskiej (fot. arch. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ )

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wydała akt oskarżenia wobec Jarosława M., brata b. komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej – dowiedział się portal tvp.info. Zarzuca się mu udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała się dopuścić m. in. wyłudzeń kredytów, dotacji z budżetu państwa i funduszy unijnych oraz przestępstw skarbowych, gospodarczych i korupcyjnych. Grozi im kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Bieńkowska wezwana do prokuratury. CBA zatrzymało jej brata i b. asystenta

Unijna komisarz i była senator Elżbieta Bieńkowska oraz jej mąż Artur Bieńkowski zostali wezwani w charakterze świadków na przesłuchanie w...

zobacz więcej

Oskarżonym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej od października 2012 r. do grudnia 2018 r. Grupa miała się dopuścić szeregu przestępstw, w tym przestępstw gospodarczych, przestępstw korupcyjnych, wyłudzeń kredytów, wyłudzeń dotacji z budżetu państwa i funduszy unijnych, innych oszustw oraz przestępstw skarbowych. Grupa miała także wprowadzić do obrotu finansowego środki pochodzące z korzyści związanych z popełnianiem przestępstw w kwocie nie mniejszej niż 347 tys. zł.

Oskarżeni mają odpowiadać za przestępstwa: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, powoływania się na wpływy, oszustwa, prania brudnych pieniędzy, działania na szkodę wierzycieli, poświadczania nieprawdy w dokumentach, przedkładania nieprawdziwych dokumentów w celu uzyskania kredytów, działania na szkodę spółki.

Samemu Jarosławowi M. przedstawiono zarzuty m.in. niekorzystnego rozporządzenia kwotą ponad 1,4 mln zł. M. miał wprowadzić w błąd Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie i wykorzystać niezgodnie z przeznaczeniem wsparcie finansowe na dofinansowanie spółki Śląskie Towarzystwo Handlowe Kupiec S.A. i spłatę zadłużeń tej spółki.

Bieńkowska: Łączenie mojej osoby z zatrzymaniami CBA sprzeczne z faktami

Łączenie mojej osoby z dzisiejszymi zatrzymaniami CBA pozostaje w jawnej sprzeczności z faktami, co jednoznacznie zostało ustalone w 2014 r. –...

zobacz więcej

Zarzuty wobec M. dotyczą także „podejmowania czynności, mających na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków w kwocie ponad 11,2 mln zł”. Pieniądze te miały stanowić korzyść z przestępstw popełnianych przez grupę. Grupa miała „wyprać” co najmniej 347 tys. zł.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Na początku marca br. CBA zatrzymało sześć osób, m.in. w sprawie wyłudzenia 2 mln zł na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wśród zatrzymanych był brat komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej, Jarosław M. Kolejnym z zatrzymanych był Lech B., były asystent Bieńkowskiej w czasach, gdy była ona senatorem.

źródło:
Zobacz więcej