Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent o uroczystościach w Jerozolimie: Zniekształcono historię, pominięto Polaków

– Podczas uroczystości w Jerozolimie pokazywano filmy, które dokumentowały przebieg II wojny światowej, gdzie w ogóle nie wskazano polskiego udziału w walce przeciwko Niemcom – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Sądzę, że było to wcześniej przygotowane, po prostu zniekształcono historię – dodał.

Historyk o wystąpieniach w Jerozolimie: Groteska. Francja kolaborowała z III Rzeszą

Francja nie tylko nie przyszła Polsce z pomocą, tak jak była zobowiązana do tego w roku 1939, ale po kapitulacji, dość sprawnej kapitulacji w...

zobacz więcej

– Podjąłem słuszną decyzję, nie biorąc udziału w Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, bo nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, przedstawionego przez organizatorów – powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w Davos powiedział, że być może odpowiedzią, dlaczego podczas Światowego Forum Holocaustu w Jerozolimie nie dopuszczono go do głosu, były filmy przygotowane przez organizatorów, w których w ogóle nie mówiono o walce Polaków przeciw Niemcom podczas II wojny światowej.

– Organizator, fundacja pana Mosze Kantora, po prostu zniekształciła historię, pomijając całkowicie polski udział, naszych żołnierzy w walce z hitlerowskimi Niemcami – powiedział.

Przypomniał, że polscy żołnierze podczas II wojny światowej walczyli na Zachodzie i Południu „ramię w ramię z zachodnimi aliantami”, a także na froncie wschodnim "ramię w ramię z Armią Czerwoną". – To wszystko zostało pominięte, to jest okoliczność dla mnie smutna – mówił Duda.

– To jeszcze raz potwierdza, że podjąłem słuszną decyzję, nie będąc tam, bo gdybym tam był, trudno byłoby mi znieść tę sytuację, a musiałbym ją znieść milczeniem, bo nie udzielono mi tam głosu – zaznaczył.

– Jestem zadowolony z tego, że nas tam nie było, bo nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, musimy mówić prawdę i musimy ją mówić głośno – oświadczył prezydent.

Dodał, że jest też zadowolony, iż zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki podjęli „szeroko zakrojoną akcję medialną” w mediach zagranicznych na temat losu Polaków i polskich Żydów podczas II wojny światowej. Podkreślał, że jego rolą jako prezydenta jest „stale domagać się prawdy historycznej dla Polaków”.


List otwarty prezydenta: Pamięć o Holokauście nie może umrzeć

Mike Pence mówił o niszczeniu polskiej kultury. „Pamiętamy o bohaterach nieżydowskiego pochodzenia, ratujących tysiące osób”

Planując zniszczenie istnienie kultury polskiej naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy. (…) Pamiętamy też o bohaterach nieżydowskiego...

zobacz więcej

„Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA”

Andrzej Duda podziękował wiceprezydentowi Stanów Zjednoczonych Mikeowi Pencowi za to, że na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie wspomniał o Polsce.

– Jestem ogromnie wdzięczny wiceprezydentowi USA Mike'owi Pence'owi, za to, że w swoim przemówieniu (podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie – red.) wspomniał o Polsce. Wspomniał jak na terenach polskich zajętych przez hitlerowskich Niemców się działo, jak niszczono polską kulturę, jak zmieniano nazwy i (wyjaśnił – red.) skąd się wzięła nazywa Auschwitz. Dlaczego ten obóz koncentracyjny miał taką nawę w języku niemieckim – powiedział Andrzej Duda, pytany na konferencji prasowej w Davos o ocenę Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Prezydent podziękował też innym mówcom, którzy w Jerozolimie wspominali o „Polsce”, „Polakach” i „ich męczeństwie podczas II wojny światowej”.

– Proszę pamiętać, że trzy miliony z sześciu milionów ofiar Holokaustu, to byli obywatele polscy, to byli Żydzi, którzy byli obywatelami polskimi. Dlatego tam (na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie – red.) my powinniśmy mieć swoje ważne miejsce i ja o to zabiegałem, żeby móc tam wystąpić i móc powiedzieć o prawdzie tamtego czasu: że to byli obywatele Rzeczpospolitej, których pomordowano. Zginęło trzy miliony polskich Żydów i trzy miliony polskich obywateli, którzy nie mieli pochodzenia żydowskiego – podkreślił prezydent.

W jego ocenie, straty Polski podczas II wojny światowej były ogromne – każda polska rodzina kogoś straciła, a wiele polskich rodzin żydowskiego pochodzenia zostało wymordowanych. – To była prawda, którą ja chciałem tam (w Jerozolimie – red.) móc powiedzieć i pochylić głowę nad pamięcią pomordowanych. Uniemożliwiono mi to, pomimo naszych zabiegów dyplomatycznych i nie udzielono mi tam głosu – stwierdził Andrzej Duda.


Prezydent o Forum w Jerozolimie: próba stworzenia przeciwwagi dla uroczystości wspieranych przez polskie władze

Szef dyplomacji Izraela powitał Putina. Podziękował Armii Czerwonej

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Kac powitał prezydenta Rosji Władimira Putina na lotnisku w Tel Awiwie, opowiadając mu historię...

zobacz więcej

Protest okazał się skuteczny

Andrzej Duda odmówił udziału w forum, bo w programie nie znalazło się jego przemówienie. Na liście mówców znalazł się natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin, który w grudniu oskarżał Polskę o współudział w wybuchu II wojny światowej i o kolaborację z Hitlerem.

Prezydent uważa, że jego protest okazał się skuteczny, bo dzięki niemu prawda historyczna o Polsce została usłyszana na świecie. Prezydent podkreślił, że najważniejsze uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu organizowane są w poniedziałek w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Andrzej Duda będzie gospodarzem tych uroczystości i jak podkreśla, głównymi gośćmi będą osoby, które ocalały z Zagłady.


Prezydent Andrzej Duda: Nieobecność w Jerozolimie to mój protest

źródło:
Zobacz więcej