RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mike Pence mówił o niszczeniu polskiej kultury. „Pamiętamy o bohaterach nieżydowskiego pochodzenia, ratujących tysiące osób”

– Planując zniszczenie kultury polskiej naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy. Miasto Oświęcim nazwali Auschwitz. (…) Pamiętamy też o bohaterach nieżydowskiego pochodzenia, którzy uratowali tysiące osób i tak jak oni wtedy, tak i my dziś musimy być gotowi, by skonfrontować się z antysemityzmem – powiedział wiceprezydent USA Mike Pence podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie.

„Nie zaatakował Polski, bo uznał, że przegra”. Historyk komentuje wystąpienie Putina

– Putin obawiał się, że będzie zbyt duży sprzeciw wobec jego słów i uznał, że to, co chciał wygrać, może natychmiast przegrać. To jest gracz i...

zobacz więcej

– Jak możemy zaświadczyć wraz z moją żoną, nikt nie może iść po ziemi Auschwitz nie będąc opanowanym przez emocje – powiedział Pence, nawiązując do swojej wizyty w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau.

Jak stwierdził Pence, „naziści planując zniszczenie kultury polskiej, dawali polskim miastom niemieckie nazwy. Miasto Oświęcim nazwali Auschwitz. Kiedy w styczniu 1945 roku żołnierze otworzyli bramy obozu, znaleźli 7 tysięcy nagich, zagłodzonych więźniów i setki skrzyń dokumentów, które opisywały największą zbrodnię w historii ludzkości”.

– Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli, i wszystkim, którzy ocaleli. Pamiętamy też o bohaterach nieżydowskiego pochodzenia, którzy uratowali tysiące osób i tak jak oni wtedy, tak i my dziś musimy być gotowi, by skonfrontować się z antysemityzmem – powiedział.

– Musimy zdecydowanie przeciwstawić się jedynemu rządowi na świecie, który zaprzecza, że Holokaust się wydarzył, i uczynił z tego swoją politykę państwową, a także grozi, że usunie Izrael z mapy świata – powiedział Pence.

Jego zdaniem, „świat musi zdecydowanie przeciwstawić się Islamskiej Republice Iranu".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej