RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historyk o wystąpieniach w Jerozolimie: Groteska. Francja kolaborowała z III Rzeszą

Francja nie tylko nie przyszła Polsce z pomocą, tak jak była zobowiązana do tego w roku 1939, ale po kapitulacji, dość sprawnej kapitulacji w czerwcu 1940 roku, była państwem kolaborującym z Trzecią Rzeszą – powiedział w TVP Info dr Robert Derewenda. Historyk z KUL odniósł się do wypowiedzi prowadzącej konferencję w Jerozolimie, która podkreślała waleczność francuskiego ruchu oporu.

„Nie zaatakował Polski, bo uznał, że przegra”. Historyk komentuje wystąpienie Putina

– Putin obawiał się, że będzie zbyt duży sprzeciw wobec jego słów i uznał, że to, co chciał wygrać, może natychmiast przegrać. To jest gracz i...

zobacz więcej

Zdaniem Derewendy wystąpienia w Jerozolimie zakrawały na groteskę.

– Gdybyśmy mogli usłyszeć obywateli Polski, którzy byli męczeni przez Niemców w czasie II wojny światowej, oni nie mogliby uwierzyć, że taka sytuacja kiedykolwiek będzie miała miejsce. Trzeba przypomnieć chociażby sytuację Związku Radzieckiego. Rosja jest dzisiaj kontynuatorem tej tradycji – powiedział historyk.

Dodał, że wybuch globalnego konfliktu był możliwy dzięki sojuszowi ZSRR z Trzecią Rzeszą. Jak ocenił, gdyby nie porozumienie tych dwóch państw, to być może do wojny by nie doszło.

Historyk przypomniał również o kolaboracji Francji z Niemcami. Chodzi o tzw. rząd Vichy, powołany po klęsce Francji w czerwcu 1940 r. Władze nowego państwa prowadziły politykę antyżydowską, współpracowały także z gestapo w walce z francuskim ruchem oporu.

W Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się w czwartek Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

źródło:
Zobacz więcej