RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin zapowiada w Jerozolimie walkę o pamięć o bohaterach. Walkę przeciw komu?

Władimir Putin na 5. Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie (fot. ReutersRonen Zvulun)

Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy i przedstawiciele wielu innych narodowości byli uznawani przez nazistów za podludzi; narody słowiańskie miały być albo zniszczone albo stać się niewolnikami – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w Jerozolimie, gdzie przemawiał na 5. Światowym Forum Holokaustu. Jak mówił, „koniec barbarzyńskim planom (nazistowskich Niemiec – red.) położył przede wszystkim Związek Radziecki w 1945 roku”. Stwierdził także, że pamięć o wojnie „coraz częściej staje się ofiarą bieżących rozgrywek politycznych”.

„Nie zaatakował Polski, bo uznał, że przegra”. Historyk komentuje wystąpienie Putina

– Putin obawiał się, że będzie zbyt duży sprzeciw wobec jego słów i uznał, że to, co chciał wygrać, może natychmiast przegrać. To jest gracz i...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w izraelskich uroczystościach udziału nie wziął prezydent Polski Andrzej Duda, ponieważ organizatorzy wydarzenia nie zgodzili się na jego przemówienie. Nie odmówili jednak zabrania głosu choćby Władimirowi Putinowi, który w ciągu ostatnich tygodni oskarżał Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej i o kolaborację z Hitlerem.

Prezydent Rosji spóźnił się na początek czwartkowej ceremonii, a tekst wystąpienia odczytał z kartek. Przemawiając nazwał zbrodnie nazistowskich Niemiec jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii. – Naziści planowali ten los dla wielu innych narodów: Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Polaków – powiedział.

– 40 proc. ofiar Holokaustu to obywatele byłego ZSRR, dlatego Holokaust będzie dla nas tragedią, o której będziemy zawsze pamiętać – podkreślił Putin, zaznaczając, że kres barbarzyńskim planom nazistów położył „przede wszystkim Związek Radziecki”.

Jak mówił, Rosjanie, Ukraińcy, Polacy i przedsatwiciele wielu innych narodowości byli uznawani przez nazistów za podludzi, a narody słowiańskie „miały być albo zniszczone albo stać się niewolnikami bez własnej kultury, pamięci historycznej i języka”.

Dodał, że „fabryki śmierci i obozy koncentracyjne obsługiwali nie tylko naziści, ale i ich wspólnicy”. – Nie zapomnimy o tym, że wspólnicy tej zbrodni okrucieństwem często prześcigali swych panów – stwierdził.

Wskazał, że „na okupowanych terytoriach ZSRR zginęło najwięcej Żydów”. – Na Ukrainie zginęło około 1,4 mln Żydów, na Litwie – 220 tys., 90 proc. przedwojennej żydowskiej ludności Litwy – powiedział Putin.

Putin ocenił, że pamięć o Holokauście stanie się ostrzeżeniem „tylko w tym przypadku, gdy będzie pełna i bez przemilczeń”.

– Pamięć o wojnie coraz częściej staje się ofiarą bieżących rozgrywek politycznych. To jest absolutnie niedopuszczalne. Obowiązkiem współczesnych i przyszłych polityków, działaczy państwowych jest obrona dobrego imienia bohaterów – tych żyjących i tych, którzy zginęli (...), (dobrego imienia – przyp. red.) ofiar nazistów i ich wspólników. W tym celu trzeba wykorzystać wszystkie możliwości: informacyjne, polityczne czy kulturalne – podkreślił.

Putin wyraził przekonanie, że „wszyscy obecni na tej sali (...) są gotowi razem z nami bronić prawdy i sprawiedliwości”.

Szef dyplomacji Izraela powitał Putina. Podziękował Armii Czerwonej

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Kac powitał prezydenta Rosji Władimira Putina na lotnisku w Tel Awiwie, opowiadając mu historię...

zobacz więcej

W swoim przemówieniu prezydent Rosji zaproponował zorganizowane szczytu z udziałem stałych państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia problemów globalnych.

– Mówiliśmy z niektórymi kolegami i ogółem zobaczyliśmy pozytywną reakcję na to, by przeprowadzić spotkanie szefów państw stałych państw członkowskich RB ONZ: Rosji, Chin, USA, Francji i Wielkiej Brytanii; w jakimkolwiek kraju, gdzie będzie to wygodne dla kolegów – powiedział rosyjski przywódca.

Zadeklarował, że „Rosja jest gotowa do takiej poważnej rozmowy” i ma „zamiar skierować odpowiednie przesłanie do liderów »piątki«”.

źródło:
Zobacz więcej