RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Samolot z Wuhan wylądował w Rzymie. Podejrzenie koronawirusa

Skanerami zmierzono wszystkim przybyłym temperaturę (fot. PAP/EPA/TELENEWS)

Specjalnym korytarzem sanitarnym utworzonym na rzymskim lotnisku Fiumicino przeszło ponad 200 pasażerów samolotu, który przyleciał z chińskiego miasta Wuhan, gdzie wykryto groźnego koronawirusa. Wobec tej grupy po raz pierwszy zastosowano środki ostrożności.

Koronawirus z Chin w USA. Wykryto pierwszego nosiciela

Zamieszkały w stanie Waszyngton trzydziestokilkuletni mężczyzna, który niedawno przebywał za granicą, jest pierwszym wykrytym w USA nosicielem...

zobacz więcej

W ramach środków zarządzonych przez włoskie Ministerstwo Zdrowia skanerami zmierzono wszystkim przybyłym temperaturę. Stan żadnej z osób nie budził podejrzeń – poinformowano po przeprowadzonych kontrolach.

Samoloty chińskich linii z Wuhan przylatują na Fiumicino trzy razy w tygodniu. Czwartkowy lot był pierwszym od chwili zastosowania nadzwyczajnych procedur z powodu wirusa, szerzącego się w Chinach.

Zgodnie z nimi zaraz po wylądowaniu w Rzymie wieża kontroli lotów kontaktuje się z kapitanem samolotu i pyta, czy w trakcie podróży u jakiegoś pasażera stwierdzono objawy choroby dróg oddechowych. Dopiero gdy załoga poinformuje, że nie było takiego przypadku, można otworzyć drzwi maszyny i uruchomić procedurę opuszczania pokładu.

Jeśli zauważy się problemy zdrowotne u jakiegoś pasażera, ma on zostać przetransportowany na badania do stołecznego szpitala chorób zakaźnych Spallanzani.

Na rzymskim lotnisku ustawiono tablice informacyjne dla pasażerów udających się do Chin, na których można przeczytać o zagrożeniu koronawirusem. Jest tam też zalecenie Ministerstwa Zdrowia, aby rozważyć możliwość przełożenia podróży, jeśli nie jest ona konieczna.

Władze chińskie ogłosiły, że liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do 571, a 17 osób zmarło. Wszystkie przypadki śmiertelne wystąpiły w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Poinformowano, że kraj jest „w najbardziej krytycznym stadium” walki z koronawirusem.

źródło:

Zobacz więcej