RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Student aresztowany w Chinach za „ćwierkanie”

Cenzura w Chinach przybiera na sile (fot. Pexels)
Cenzura w Chinach przybiera na sile (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Chiny aresztowały i najpewniej skazały studenta za serię wpisów na Twitterze, które były krytyczne w stosunku do prezydenta ChRL Xi Jinpinga. O sprawie poinformował serwis Axios.

Odpowiedzialny za cenzurę chińskiego internetu skazany na 14 lat więzienia

Były szef chińskiego biura ds. cyberbezpieczeństwa Lu Wei został skazany na 14 lat więzienia za przyjęcie łapówek – poinformował sąd w mieście...

zobacz więcej

20-letni Luo Daiqing został zatrzymany w lipcu zeszłego roku w rodzinnym mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. W ręce służb wpadł po powrocie z wiosennego semestru na Uniwersytecie w Minnesocie, gdzie studiował.

Serwis Axios podał, że student został aresztowany za „wywieranie negatywnego wpływu na społeczeństwo”. Miał tego dokonać publikując ponad 40 tweetów „oczerniających wizerunek przywódcy Chin oraz zawierających nieprzyzwoite zdjęcia”.

Owe zdjęcia to między innymi grafika przedstawiająca Lawrence'a Limburgera, negatywnego bohatera kreskówki „Motomyszy z Marsa”, który ma przypominać Xi Jinpinga. Służbom nie spodobał się również wpis z Kubusiem Puchatkiem, ta sympatyczna postać jest na cenzurowanym, gdyż ludziom również za bardzo przypomina przywódcę Chin.

Rzecznik Uniwersytetu w Minnesocie oświadczył, że uczelnia nic nie wie o zaistniałej sytuacji.

Ostatnio w Chinach cenzura przybiera na sile. Media odnotowują, że dochodzi do przypadków palenia zakazanych książek. Władze wykorzystują również propagandę przeciwko protestującym w Hongkongu – niedawno wydano grę komputerową zatytułowaną „Wszyscy strzelają do zdrajców”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej