RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kary dla przedsiębiorców za zmowę przetargową. „Wycofywanie ofert było celowym działaniem”

Firmy wpływały na wyniki przetargów na remonty dróg (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary finansowe na dwie firmy za zmowę przetargową – zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję. Przedsiębiorcy wpływali w ten sposób na wyniki przetargów na remonty dróg – podał w czwartek UOKiK.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko dystrybutorowi sprzętu sportowego

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko firmie Spokey. Spółka jest dystrybutorem sprzętu sportowego. Firma od co...

zobacz więcej

Decyzja dotyczy dwóch przedsiębiorców: Star Budowa z Chybic i Aglet z Warszawy. Na pierwszą firmę urząd antymonopolowy nałożył ponad 350 tys. zł kary, na drugą – ponad 50 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny, przysługuje im odwołanie do sądu.

Według UOKiK, w blisko 10 przetargach przedsiębiorcy zastosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Urząd stwierdził, że jeżeli ich propozycje były dwiema najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. Podano wówczas takie powody jak niedoszacowanie wartości zadania, nieprawidłowo określona wartość zamówienia czy brak zapoznania się z placem budowy.

– Nasze postępowanie potwierdziło informacje, które zdobyliśmy m.in. w trakcie przeszukania w siedzibach firm. Wycofywanie ofert było celowym działaniem, a przedsiębiorcy chcieli, żeby zamawiający wybrał droższą propozycję – oświadczył wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

– Różnice w cenie pomiędzy ich ofertami wahały się od 10 tys. do blisko 100 tys. zł – zaznaczył wiceprezes Holeksa.

źródło:
Zobacz więcej