RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Morawiecki o politykach Konfederacji: Oni zamilkli, to potwierdza ich związek z Rosją

Proszę zobaczyć, jak w ostatnich tygodniach zamilkli, a nawet bardzo dziwnie komentują to, co się dzieje, politycy Konfederacji. To w dużym stopniu potwierdza ich związki z Rosją – podkreślił w TVP premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Zgadzam się z Małgorzatą Kidawą-Błońską

– Zgadzam się Małgorzatą Kidawą-Błońską, bo wiem, że Jarosławowi Kaczyńskiemu przede wszystkim zależy na Polsce. I to jest ogromny komplement w...

zobacz więcej

O wypowiedzi Władimira Putina i innych polityków rosyjskich na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej premier był pytany w TVP. Morawiecki ocenił, że takie słowa padają (m.in. z ust prezydenta Rosji) po to, żeby „w jasnym świetle przedstawić swoje działania sprzed wybuchu II wojny światowej i jednocześnie skłócić partnerów tutaj w Europie”.

– Dlatego jestem wdzięczny Komisji Europejskiej, pani komisarz, wiceprzewodniczącej Jourowej, która w jednoznaczny sposób określiła, kto ponosi winę za wybuch II wojny światowej – zaznaczył.

Wyraził pogląd, że rządowi w krótkim czasie udało się poprawić „zaniedbania w polityce historycznej” swych poprzedników i zmienić w ten sposób postrzeganie Polski, co – według niego – budzi „zdumienie” m.in. Rosji.

– Przecież o tym powiedział prezydent Niemiec Steinmeier 1 września, na zaproszenie prezydenta Dudy, o tym powiedziała pani kanclerz Merkel 6 grudnia w Oświęcimiu: zbrodnia niemiecka, wina niemiecka i że to nawet jest w tożsamości niemieckiej, co się zdarzyło w czasie II wojny światowej – dodał Morawiecki. – Polska ma bohaterskie karty w historii i nie damy panu prezydentowi Putinowi fałszować historii – zapewnił.

Padło też pytanie o „niektórych polskich polityków, którzy są wdzięczni Sowietom za to, że dali nam wolność”.

– To, że politycy lewicy, czyli partii, która wywodzi się z PZPR, z partii komunistycznej, odpowiedzialnej jeszcze w latach 40. i 50. za zbrodnie – sądowe, nigdy nierozliczone przez system sprawiedliwości w Polsce, w III Rzeczpospolitej, to, że oni tak mówią, to nie jest to dla mnie wielkie zaskoczenie – odpowiedział Morawiecki.

Skrytykował przy tym postawę Konfederacji. – Proszę zauważyć jak w ostatnich kilku tygodniach zamilkli, a nawet bardzo dziwnie komentują to, co się dzieje, politycy Konfederacji. To potwierdza ich związki, w dużym stopniu, z Rosją – ocenił Morawiecki.

Oświadczył, że „prawdziwi patrioci bronią Polski i jej dobrego imienia”.

– My zawsze będziemy bronili dobrego imienia, stąd moje oświadczenie, które różnego rodzaju kanałami komunikacyjnymi trafiło do blisko 2 mld ludzi na świecie i w ogromnej większości było bardzo pozytywnie komentowane. Cieszę się więc, że mimo tego, że Polska ma słabsze instrumenty niż Rosja, to z powodzeniem przekazujemy naszą opowieść, naszą narrację – zaznaczył szef rządu.

źródło:
Zobacz więcej