RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ruszył gminny pilotaż w ramach „Czystego Powietrza”

Zabierzów i Wilkowice to gminy wiejskie – z przeważającą zabudową jednorodzinną – usytuowane na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce (fot. Shutterstock/BeeZeePhoto)
Zabierzów i Wilkowice to gminy wiejskie – z przeważającą zabudową jednorodzinną – usytuowane na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce (fot. Shutterstock/BeeZeePhoto)

Najnowsze

Popularne

Spotkania z mieszkańcami, dyżury konsultacyjne czy pomoc przy pozyskaniu pieniędzy na wymianę pieca i termomodernizację – zakłada pilotaż współpracy dwóch gmin ze Śląska i Małopolski, który rozpoczął NFOŚiGW w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Trzaskowski obiecywał walkę z kopciuchami. „GW”: Pieców przybywa

Będziemy walczyć z „kopciuchami”. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej – obiecywał w kampanii wyborczej...

zobacz więcej

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny poinformował, że w połowie stycznia ruszył dwumiesięczny pilotaż z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk).

– Fundusz finansuje projekt pilotażowy z dwoma gminami, który ma na celu na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu „Czyste Powietrze” – powiedział. Wyjaśnił, że rezultatem pilotażu ma być wypracowanie modelu współpracy NFOŚiGW z samorządami przy realizacji programu antysmogowego „Czyste Powietrze”.

Szef Funduszu wskazał, że nie każdy potencjalny beneficjent programu potrafi sięgnąć po pieniądze na wymianę starego pieca, modernizację instalacji grzewczej, ocieplenie domu jednorodzinnego czy wymianę okien i drzwi.

– Doświadczenie pokazuje, że potrzeba profesjonalnego doradztwa. A nawet poprowadzenia potencjalnych beneficjentów niemal za rękę przez procedurę prawidłowego wypełnienia i złożenia wniosku o dotację na ekoinwestycję. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawdza, jakie rezultaty przyniesie takie kompleksowe wsparcie – dodał Woźny.

Zabierzów i Wilkowice to gminy wiejskie – z przeważającą zabudową jednorodzinną – usytuowane na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.

Raport: Polacy nadal palą śmieci. W 80 proc. gmin jest to bezkarne

Mimo że od prawie 20 lat w Polsce obowiązuje zakaz spalania śmieci, to proceder ten trwa w najlepsze. W 80 proc. gmin wykroczenie pozostaje...

zobacz więcej

Fundusz wyjaśnił, że dwumiesięczny pilotaż – realizowany na podstawie umowy z firmą pomagającą przy wypełnieniu wniosków o dofinansowanie – obejmuje bezpłatne działania informacyjno–doradcze kierowane są do wszystkich mieszkańców dwóch samorządów.

Odbędą się również po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, prowadzone będą dyżury konsultacyjne, a nawet doradztwo w indywidualnych domach. Konsultanci „Czystego Powietrza” będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w Krakowie i Katowicach.

– W ten sposób pozyskamy dodatkowych beneficjentów, którzy ze względu na brak wiedzy, obawę przed formalnościami czy brak mobilności do tej pory nie skorzystali z programu. Wyciągniemy też wnioski, czy ten sposób działania przyniesie wymierne korzyści – dodał Piotr Woźny.

Fundusz poinformował, że do porozumienia o współpracy Funduszu, wojewódzkich funduszy (operatorzy programu) z samorządami przystąpiło ponad 630 gmin.

W ramach programu „Czyste Powietrze” można występować o dotacje i pożyczki na termomodernizację domu i wymianę pieca grzewczego. Rząd zaplanował przeznaczyć na program 103 mld zł w ciągu 10 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej