RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

List prezydenta Dudy w światowych mediach: Prawda o Holokauście nie może umrzeć

List otwarty polskiego prezydenta w światowych mediach (fot. PAP/EPA/PAWEL SAWICKI)

Prezydent Andrzej Duda wezwał w liście otwartym z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła. List opublikował francuski dziennik „Le Figaro”, niemiecki dziennik „Die Welt” i w amerykańska gazeta „Washington Post”.

Prezydent Andrzej Duda: Nieobecność w Jerozolimie to mój protest

– To jest mój protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej – tak mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W...

zobacz więcej

„Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać i instrumentalizować dla jakichkolwiek motywów” – podkreśla Duda.

Prezydent zaczyna swój list od przypomnienia faktów dotyczących wyzwolenia obozu: „27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy wyzwolili niemiecki nazistowski obóz śmierci KL Auschwitz. To, co tam znaleźli, nadal napełnia nas przerażeniem i wywołuje nasze absolutne moralne potępienie”.

Duda przypomina, że w Auschwitz zamordowano ponad milion Żydów, kilkadziesiąt tysięcy Polaków, Romów, Sinti i więźniów politycznych. Prezydent opisuje tortury i eksperymenty medyczne, jakie przeszli więźniowie, wskazując, jak niewielu udało się przetrwać. „Ten sam los był udziałem milionów Żydów zamordowanych w innych niemieckich obozach śmierci: Treblince, Sobiborze, Bełżcu, Kulmhof, Stutthof i dziesiątkach innych” – pisze prezydent.

„Władze III Rzeszy zaplanowawszy całkowitą eksterminację Żydów, stworzyły sieć obozów – fabryk śmierci, gdzie dokonywano morderstw w cyklu działalności przemysłowej. Nie było w historii tak skrajnej dehumanizacji i degradacji milionów niewinnych ofiar” – dodaje Duda.

Dba o relacje z Kremlem, chwali Putina. Mosze Kantor – organizator izraelskich uroczystości

Dlaczego Władimir Putin i rosyjscy prominenci zakłamują historię? Z jakiego powodu arenę propagatorowi tych kłamstw i manipulacji dają...

zobacz więcej

Prezydent podkreśla w liście rolę Polaków, pomagających Żydom przeżyć mimo drastycznych kar, które groziły za taką działalność. Wspomina rolę, jaką w informowaniu świata o Holokauście odegrał Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zamknąć w Auschwitz, a następnie uciekł z niego w 1943 roku, a przez czas pobytu w obozie wysyłał raporty na temat tego, co tam się dzieje.

Duda wymienia również emisariusza polskiego rządu, Jana Karskiego, świadka likwidacji getta warszawskiego i kuriera informującego świat o dokonywanym na polskich ziemiach ludobójstwie.

Prezydent przypomina zasługi Polskiego Państwa Podziemnego i istniejącej Rady Pomocy Żydom w Delegaturze Rządu Polskiego. Duda pisze również o wspólnej polsko-żydowskiej kulturze i wkładzie Żydów w tworzenie polskiego państwa przed II wojną światową.

„Aby kształtować przyszłość świata, musimy pogłębiać wiedzę o tym, co wydarzyło się 75 lat temu, w sercu Europy, i o czym nie przestają nam przypominać pozostający jeszcze przy życiu ocaleni z Holokaustu” – konkluduje szef państwa.

Duda kończy swój list nawiązaniem do organizowanych co roku od 15 lat obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście ustanowionego decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, który przypada 27 stycznia, w dniu wyzwolenia Auschwitz. „W 75. rocznicę – symbolicznego końca eksterminacji, będziemy świadczyć o Prawdzie, wzywając do pokoju, sprawiedliwości i szacunku między narodami” – pisze polski przywódca.

List opublikowany na stronie internetowej „Le Figaro” to część kampanii edukacji historycznej „The Truth That Must Not Die”, która powstała przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej i Instytutu Nowych Mediów. Stanowisko polskiego prezydenta zostało też zamieszczone w czwartek w niemieckim dzienniku „Die Welt” i w amerykańskiej gazecie „Washington Post”.

źródło:

Zobacz więcej