RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Vatsterzy” ukradli 160 mln zł. Odzyskano z tego nieco ponad 3 proc.

Przestępcy wyłudzili miliony (fot. portal tvp.info)
Przestępcy wyłudzili miliony (fot. portal tvp.info)

Ferrari za milion złotych oraz dwa zegarki warte w sumie ponad 200 tys. zł – to zaledwie część majątku jakiego, na wyłudzeniach podatków, miał się dorobić Arkadiusz S., szef jednego z gangów „vatsterów”. Boss znalazł się wśród siedmiu osób, które śląskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły m.in. o udział w grupie, która dokonała przekrętów na ponad 160 milionów złotych. Do tej pory udało się zabezpieczyć u podejrzanych zaledwie 4,3 miliona złotych, w tym wspomniane auto i zegarki.

Adrian A. pomógł kompanom zarobić ponad 100 mln zł. Gang oszustów podatkowych wystawił 5 tys. faktur na ponad 850 mln zł

Ponad 100 mln zł zarobił jeden z gangów, dzięki dwóm firmom kontrolowanym przez Adriana A. Spółki te wystawiły ponad 2600 fikcyjnych faktur, które...

zobacz więcej

To już czwarty akt oskarżenia, mający związek ze śledztwem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w sprawie gangu „vatsterów”, działającego na Śląsku. Grupa ta zajmowała się początkowo produkcją i sprzedażą paliwa, które sprowadzano do Polski jako olej smarowy lub napędowy. Nie płacąc podatków, przestępcy mogli sprzedawać swój towar po okazyjnych cenach.

Szybko jednak okazało się, że prawdziwych fortun mogą się dorobić na wirtualnym obrocie paliwami. Pozorując transakcje między kontrolowanymi przez siebie firmami, gang mógł liczyć na zwrot podatku VAT. Grupa wystawiła w sumie blisko 5 tys. fikcyjnych faktur, na kwotę ponad 850 milionów złotych! Prokuratorzy ustalili, że na działalności gangu Skarb Państwa stracił ponad 160 mln zł. Po zatrzymaniu organizatorów przekrętu i ich pomocników, zabezpieczono tylko mienie o wartości 4,3 miliona złotych. W tym ferrari za milion i dwa zegarki warte ok. 200 tys. zł, należące do Arkadiusza S., uważanego za bossa tej grupy.

„Gang kawoszy” rozbity. Przestępcy usłyszeli zarzuty

Półtora roku zajęło śledczym z CBŚP i prokuratury ustalenie składu osobowego gangu, który w ubiegłym roku stracił magazyn wypełniony 24 tonami...

zobacz więcej

Czysty zysk

Arkadiusz S., pojawia się w i najnowszym akcie oskarżenia, autorstwa śląskich „pezetów”. Chodzi o wątek dotyczący handlu, przez bossa i jego wspólnika – Przemysława C., prawdziwymi paliwami. Jak już wspomnieliśmy nie było one „obciążone” podatkami, a co za tym idzie, stali klienci gangu mogli liczyć na znaczne upusty. Według śledczych chodziło o ok. 10 groszy na litrze.

Oczywiście na fakturach znajdowała się cena rynkowa. Legalni przedsiębiorcy nie mogli zwracać na siebie uwagi skarbówki, zbyt atrakcyjnymi cenami paliwa na dokumentach. Dlatego oszuści, zwracali kupcom nadwyżkę w gotówce.

Śledczy doliczyli się łącznie 605 tak przeprowadzonych transakcji, dotyczących sprzedaży paliw wartych 87 mln zł.

Gang chrzcicieli paliwa rozbity. Budżet stracił na jego działalności dziesiątki milionów

Ponad 250 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej wzięło udział w obławie na gang zajmujący się...

zobacz więcej

Kontroler

Równie ciekawy wątek dotyczy Gracjana B. Był on jednym z tzw. kontrolerów. Mówiąc prościej, nadzorował spółkę handlującą nieopodatkowanym paliwem. Było to możliwe dzięki księgowaniu, w ewidencji zakupów, fikcyjnych faktur VAT wystawianych firmie Gracjana B., przez spółkę pełniącą rolę tzw. „znikającego podatnika”.

Według prokuratury, w wyniku działalności spółki kontrolowanej przez oskarżonego, wystawiono 817 stwierdzających nieprawdę faktur VAT oraz korekt do tych faktur, które dokumentowały sprzedaż towarów o wartości ponad 100 mln zł. Skarb Państwa stracił na tych operacjach ponad 19 mln zł.

Gracjan B. został oskarżony o „udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji oraz przestępstwa skarbowe”. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Siedem osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń VAT przy obrocie paliwem

CBA wraz z CBŚP zatrzymało siedem osób zamieszanych w proceder wyłudzenia podatku VAT przy obrocie paliwami. Szacuje się, że Skarb Państw mógł...

zobacz więcej

Przy okazji wpadli na kawę

Wśród oskarżonych znalazł się członek innej grupy przestępczej, na której trop śledczy wpadli w lutym 2017 r., rozpracowując „vatsterów”. Policjanci z częstochowskiego CBŚP, wkroczyli wtedy do magazynów spółki, która miała mieć powiązania z paliwowymi przekrętami. Tymczasem w magazynach natrafili na zdemontowaną i przygotowaną do wywiezienia linię do paczkowania podrabianej kawy znanego producenta.

W magazynach znajdowało się także 60 palet z kawą o wadze 23,7 ton. Policjanci szacowali, że podróbki są warte ponad 1,8 mln zł.

Fabrykę kontrolowała grupa niemająca związku z „vatsterami”. Należał do niej Filip J., którego śląskie „pezety” oskarżyły o „udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się produkcją kawy opatrzonej podrobionymi znakami towarowymi znanego producenta”.

źródło:
Zobacz więcej