Nagrody dla dziennikarzy prasy lokalnej

Xawery Piśniak z „Gazety Powiatowej - Wiadomości Oławskie” oraz Aleksander Świeykowski z „Kulis powiatu Kluczbork Olesno” – to laureaci konkursu dla prasy lokalnej pt. „Filary Demokracji Lokalnej”. Nagrody wręczył zwycięzcom prezydent Bronisław Komorowski.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach – „Małe Ojczyzny” oraz „Historia Mojej Gazety”.

Zwycięski tekst Piśniaka w pierwszej kategorii, pt. „To nie jest twój kraj”, opowiada historię żydowskiego emigranta, który po powrocie do Polski żyje w małym wiejskim środowisku, przed którym przez długie lata nie przyznaje się do swoich żydowskich korzeni.

W tej kategorii przyznano także trzy wyróżnienia dla: Jerzego Karkoszki z tygodnika „Pojezierze Drawskie” za tekst pt. „Bratobójcza bitwa”, Marty Goździk ze „Wspólnoty Parczewskiej” za tekst pt. „Nie możesz mi płacić za serce” oraz Aleksandry Solarewicz z „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskie” za tekst pt. „Nic nie mogli zrobić”.

„Tytuł znaleziony na dworcu” – to tytuł zwycięskiego tekstu w drugiej kategorii, autorstwa Świeykowskiego.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczając zwycięzcom nagrody powiedział, że chciałby, aby „awansowało” zrozumienie wagi i znaczenia dla budowy demokracji w Polsce, prasy lokalnej. – Mam świadomość, że nie zawsze jest to łatwe, nie zawsze jest to proste. Czasami jest to po prostu bardzo trudne – przyznał.

Jego zdaniem, bez lokalnego zainteresowania sprawami publicznymi czy bez lokalnej kontroli nad formami funkcjonowania władzy państwowej nie ma demokracji i nie ma społeczeństwa obywatelskiego. – Za ten trud państwa, także za osiągnięcia, serdecznie dziękuję – dodał.

Prezydent podkreślił, że „dzisiaj cały czas musi trwać praca nad mądrym zagospodarowaniem polskiej wolności”, która została odzyskana 4 czerwca 1989 roku.

źródło:

Zobacz więcej