RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki w amerykańskich mediach: Reforma sądownictwa ma poparcie społeczne

Premier stwierdził, że rozwiązanie konfliktu z UE zostanie osiągnięte „bardzo szybko”. (fot. PAP/Leszek Szymański)

Premier Mateusz Morawiecki, w wywiadzie udzielonym na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos amerykańskiej sieci telewizyjnej CNBC, oświadczył, że reforma systemu sądownictwa w Polsce jest potrzebna i jest popierana przez większość społeczeństwa.

Ten program wzbudzał emocje zanim się pojawił. Ruszyła „Kasta”

Mieli stać na straży prawa. Nazwali się „nadzwyczajną kastą”. Zniszczyli życie wielu ludziom. Właśnie o nich opowiada program „Kasta”, którego...

zobacz więcej

– Po czterech latach dyskusji z Komisją Europejską (poparcie społeczne) jest wciąż na poziomie 80 proc. – powiedział premier według relacji zamieszczonej na stronie internetowej CNBC.

Odpowiadając na pytanie czy Polska może stracić unijne fundusze ze względu na spór z UE wokół reformy sądownictwa, Morawiecki odparł, że jest przekonany, iż do tego nie dojdzie. – Naprawdę tak nie uważam. Sądzę, że coraz większa liczba przywódców rozumie, że jest potrzeba reformy systemu sądownictwa w Polsce – powiedział.

– Sędziowie nie chcą wybierać sędziów, sędziowie chcą oceniać czy ich wyroki są słuszne oraz czy powinno zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne - podkreślił premier. – Tak więc, uważamy po prostu, że powinna istnieć (możliwość) obiektywnej oceny działalności sądownictwa, tak jak istnieje w innych systemach wymiaru sprawiedliwości i dlatego właśnie reforma jest potrzebna – dodał.

CNBC zaznacza, że Polska wciąż ma napięte relacje z Brukselą po wieloletnich sporach prawnych wokół zmian dokonywanych w polskim systemie sądownictwa. Stacja przypomina, że w październiku Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w celu „ochrony sędziów przed kontrolą polityczną”.

W listopadzie TSUE wydał orzeczenie stwierdzające, że dokonywane zmiany są sprzeczne z ustawodawstwem UE i mogą narazić na szwank niezawisłość sądów.

Premier Morawiecki w udzielonym CNBC wywiadzie wyraził przekonanie, że rozwiązanie konfliktu z UE zostanie osiągnięte „bardzo szybko”.

źródło:

Zobacz więcej