Magnat filmowy Harvey Weinstein przed sądem

Weinstein nie przyznaje się do winy (fot. REUTERS/Brendan Mcdermid)

Przed sądem w Nowym Jorku stanął oskarżony o przestępstwa na tle seksualnym producent filmowy, laureat Oscara, Harvey Weinstein. Nie przyznał się do winy.

Była polska modelka oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie

Kolejne oskarżenie pod adresem hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina. Tym razem o napaść na tle seksualnym oskarża go pochodząca z...

zobacz więcej

Otwierające rozprawę wystąpienia wygłosili przedstawiciele prokuratury i obrony. Zastępca prokuratora okręgowego na Manhattanie Meghan Hast przedstawiła Weinsteina jako gwałciciela. Jego obrońca Damon Cheronis starał się dowieść, że rzekome ofiary zgadzały się na intymne relacje z magnatem filmowym.

Przeciwko 67-letniemu Weinsteinowi sformułowano przed nowojorskim sądem pięć zarzutów, w tym o gwałt i napaść seksualną.

– Zarówno zeznania świadków, jak i przedstawione dowody (...) pokażą, że ten mężczyzna był seksualnym drapieżnikiem i gwałcicielem – mówiła, zwracając się do ławy przysięgłych Hast.

Według niej Weinstein zgwałcił zimą 1993-94 aktorkę serialu „Rodzina Soprano” Annabellę Sciorrę, napastował seksualnie w 2006 r. asystentkę w dziale produkcji Miriam Haleyi i zgwałcił trzecią kobietę w 2013 r.

– Pod koniec procesu będzie jasne, że mężczyzna siedzący w tym miejscu nie był tylko tytanem w Hollywood, ale gwałcicielem – wskazała Hast.

Rusza proces Harveya Weinsteina

W Nowym Jorku rusza proces znanego producenta filmowego Harveya Weinsteina. Prokuratura postawiła mu zarzut gwałtu i napastowania seksualnego.

zobacz więcej

Hast ilustrowała wpływy Weinsteina m.in. zdjęciami z byłym prezydentem Billem Clintonem. Zarzucała, że producent używał swoich wpływów i prestiż w branży filmowej, aby uciszyć ofiary. Zapowiadała, że osoby pokrzywdzone opowiedzą o poniżeniu i upokorzeniu, jakiego doznały w trakcie brutalnych spotkań z oskarżonym.

– Te młode kobiety były pionkami. (...) Nie zdawały sobie sprawy, że zostały zwabione fałszywymi obietnicami profesjonalnej pomocy – powiedziała.

Hast zapowiedziała, że Sciorra będzie zeznawać jako świadek. Jej przypadek zdarzył się jednak zbyt dawno, by stać się przedmiotem oskarżenia. Co do Haleyi przyznała, że nawet po napaści seksualnej nie widziała wyjścia z sytuacji. Spotkała się z Weinsteinem i ponownie stała się ofiarą napaści seksualnej.

– Udawała, że wszystko jest w porządku i że mieli normalne relacje zawodowe (...) Odnalazła się w październiku 2017 r. – powiedziała Hast.

Stało się to po tym, jak media zaczęły rozpisywać się o trwających przez dekady seksualnych wyczynach Weinsteina. Trwało one przez dekady. Oskarżyło go ponad 80 kobiet.

źródło:

Zobacz więcej