RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Porównała bydło do ofiar III Rzeszy. Rodziny ofiar niemieckich obozów pozwą Spurek

Sylwia Spurek dostała się do Parlamentu Europejskiego z list Wiosny Roberta Biedronia (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Nie milkną echa po tym, jak wybrana z list Wiosny deputowana do Parlamentu Europejskiego Sylwia Spurek opublikowała na Twitterze obraz przedstawiający krowy w obozowych pasiakach. Stowarzyszenie Polskich Rodzin Ofiar Obozów Koncentracyjnych oznajmiło, że pozwie europosłankę. – Dzisiejsze tak zwane elity dopuszczają się tak skandalicznych porównań. Po prostu zasługują tylko na ławę oskarżonych – powiedziała Radiu Poznań Elżbieta Rybarska, prezes stowarzyszenia. Wpis Spurek wywołał oburzenie także środowisk żydowskich.

„Ten obraz obraża ofiary Shoah”. Europosłanka porównuje zgładzonych Żydów do zwierząt

Europosłanka Sylwia Spurek opublikowała w mediach społecznościowych obraz australijskiej artystki Jo Frederiks, który przedstawia krowy w obozowych...

zobacz więcej

Spurek opublikowała obraz Australijki Jo Frederiks, który przedstawia krowy w obozowych pasiakach. Stroje nawiązują do tych, jakie nosiły ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych. Wpis wywołał oburzenie wśród komentatorów i internautów. Do sprawy ustosunkowało się także Stowarzyszenie Polskich Rodzin Ofiar Obozów Koncentracyjnych, które zapowiedziało pozwanie Spurek.

– To jest karygodna rzecz, do czego się w tej chwili posuwają pseudoelity, bo to nie jest nasza elita. Elita polska zginęła przede wszystkim w obozie Gusen w Austrii, którą wykończono przez niewolniczą pracę, a dzisiejsze tak zwane elity dopuszczają się tak skandalicznych porównań. Po prostu zasługują tylko na ławę oskarżonych – stwierdziła w Radiu Poznań prezes stowarzyszenia Elżbieta Rybarska.

Wpis Spurek wywołał oburzenie także środowisk żydowskich. Odniósł się do niego na Twitterze środkowoeuropejski oddział Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC).

„Grafika, która została użyta w twoim tweecie, jest obraźliwa dla ofiar Holocaustu i tych, którzy przetrwali obozy koncentracyjne oraz obozy zagłady. Jest też obraźliwa dla wrażliwych wegan. Chroń prawa zwierząt. Nie trywializuj Holocaustu. Chętnie się spotkamy i o tym porozmawiamy” – napisano w tweecie.

Boże Narodzenie to według Spurek „Okres poprzedzający Nowy Rok”

Okres poprzedzający Nowy Rok jest zawsze dla nas magiczny... A jak pamiętacie, to był dla nas wyjątkowy rok, rok zmian, ogromnych wyzwań – napisała...

zobacz więcej

O sprawie napisano na portalu gazety „Jewish News”, największej żydowskiej gazety w Wielkiej Brytanii. „Polska eurodeputowana odmawia przeprosin za obrazek przedstawiający bydło w strojach więźniów nazistowskich obozów” – czytamy w artykule.

„Czy uwierzycie, że posłanka do PE w 2020 r., 75 lat po Holokauście, w którym 6 mln Żydów zostało zamordowanych po tym, jak zmuszeni zostali do noszenia tej samej gwiazdy, pokazuje ją umieszczoną na krowach; to jest odrażające. Osobiście złożę skargę do Komisji Europejskiej za jej (Spurek) działania” – napisał z kolei na Twitterze Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths.

Sama Spurek również ustosunkowała się do krytyki, jaka na nią spadła. „Bezpodstawne jest twierdzenie, że mogłabym instrumentalnie traktować tragedię ludzi, instrumentalnie traktować Holokaust” – napisała europosłanka w komentarzu. Jak dodała, „dzisiejsza dyskusja pokazuje niestety również to, jak bardzo niepoważnie i instrumentalnie są traktowane prawa zwierząt w Polsce”.

źródło:
Zobacz więcej