Premier: Uzgodniliśmy z prezesem AstraZeneca nowe inwestycje w obszarze „badania i rozwój” [WIDEO]

Mogę potwierdzić, że uzgodniliśmy z prezesem firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca, Leif’em Johansson’em ogromne, nowe inwestycje w obszarze badania i rozwój – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Davos. Firma podała, że chodzi 1,5 mld zł w najbliższych pięciu latach.

Polska wielokrotnie jest wymieniana „jako lider rozwoju w naszej części Europy”

zobacz więcej

– ˜Rozmawialiśmy o inwestycji w Polsce, o dalszych inwestycjach. Dzisiaj z ogromną radością mogę potwierdzić, że uzgodniliśmy ogromne, nowe inwestycje i to w obszarze, na którym bardzo mi zależy, czyli badania, rozwój, wdrożenia tam, gdzie wartość jest bardzo wysoka, gdzie są wysokopłatne różnego rodzaju prace – powiedział dziennikarzom premier po spotkaniu z prezesem AstraZeneca podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jak dodał, jest to też typ inwestycji, „na której w Polsce najbardziej zależy”.

– Cieszę się, że mogliśmy niejako podsumować okres ostatnich kilku miesięcy, gdzie dogadaliśmy się co do kolejnej, bardzo dużej inwestycji – powiedział szef polskiego rządu.

Prezes globalnej firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca Leif Johansson wskazał, że „to jest wielka inwestycja, realizowana w oparciu o 30 letnie doświadczenie w Polsce”. – Zostaliśmy przyciągnięci w dużym stopniu przez politykę rządu – powiedział.

Szef AstraZeneca wskazał, że firma widzi rozwój społeczności uczelnianej w Polsce.

– Będziemy opracowywali nowe lekarstwa, właśnie tego rodzaju, które oferujemy. I znaleźliśmy dobrą bazę uczelniano-naukową i z tego punktu widzenia oceniamy nasze inwestycje w Polsce bardzo pozytywnie – powiedział Johansson. Dodał, że firma w szczególności opracowuje lekarstwa na astmę.

Prezydent otworzył Dom Polski w Davos: „Polskie władze i polskie firmy mają wielkie ambicje”

Polskie władze i firmy mają wielkie ambicje. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej otwarci na partnerów międzynarodowych – powiedział we wtorek w...

zobacz więcej

AstraZeneca poinformowała, że na spotkaniu z premierem Morawieckim firma AstraZeneca przedstawiła swoje plany rozwoju w Polsce.

„Bazując na blisko 30-letniej obecności firmy w naszym kraju oraz doświadczeniu polskiego zespołu w prowadzeniu globalnych projektów badawczych, podjęto decyzję o zwiększeniu zaangażowania koncernu w działania B+R. Oznaczać to będzie między innymi szersze zaangażowanie kadry akademickiej oraz dalszy transfer know–how i technologii do Polski” – czytamy w komunikacie. Leif Johansson, cytowany w komunikacie, powiedział, że „AstraZeneca myśli strategicznie i długofalowo o Polsce, w której istnieje przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu”.

– W ciągu najbliższych pięciu lat planujemy zainwestować ponad 1,5 mld zł, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój globalnego centrum badawczo–rozwojowego. Wierzymy, że będzie to katalizator dynamicznego rozwoju całego sektora biotechnologii w Polsce – powiedział prezes AstraZeneca.

W komunikacie przekazano, że warszawskie centrum B+R to jedno z najważniejszych centrów badawczo–rozwojowych firmy na świecie. Kluczowe obszary medyczne, nad którymi pracuje warszawskie B+R to onkologia, w szczególności rak płuca, kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma.

AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko–szwedzkich, znajdująca się w czołówce największych firm tego sektora na świecie. W Polsce zatrudnia blisko 1,8 tys. osób, z czego blisko 1 tys. zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. AstraZeneca zatrudnia 102 pracowników po doktoratach.

źródło:

Zobacz więcej